• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Zemřel profesor Freybergh, významný spolupracovník naší fakulty

Zemřel profesor Freybergh, významný spolupracovník naší fakulty

Ve věku 84 let zemřel v Bratislavě 6. října profesor Peter G. Fedor-Freybergh, světově uznávaný slovenský vědec, který zanechal výraznou stopu i na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Byl prvním profesorem oboru Prenatální a postnatální psychologie a medicíny. Proslul zavedením pojmu „prenatální dítě“, jímž upozornil na těhotenství jako nenahraditelné období pro vývoj vztahu mezi matkou a dítětem i pro rozvoj dítěte. Za svou publikační a pedagogickou činnost i ediční práci získal mnoho ocenění v oblasti vědy. Měl pět profesorských titulů v různých medicínských oborech včetně dětské psychiatrie, gynekologie apod. Byl hostujícím profesorem na dvou evropských univerzitách.
Založil a byl šéfredaktorem pěti odborných časopisů, které dosáhly mezinárodního ohlasu, včetně IF. Právě touto cestou vznikla spolupráce a později i přátelství s kolegy ze ZSF JU. „Vydával uznávaný časopis s impact faktorem, v němž nám postupně vydal celou řadu prací. To výrazně pomohlo akreditacím na ZSF JU především v oblasti zdravotnické a zdravotně sociální,“ uvedl prof. MUDr. Miloš Velemínský, CSc., dr. h. c. Spolupráce s profesorem Freyberghem se postupně rozšířila, byl hostem řady odborných akcí pořádaných na naší fakultě a vznikla zde i tradice konference nazvané Freyberghovy dny – konalo se celkem pět ročníků. Přednášky vždy provázela bohatá diskuse, což bylo pro tuto akci charakteristické, protože téma prenatální a perinatální psychologie a etiky je velmi inspirativní. „Byl to člověk velmi vzdělaný po všech stránkách. A velkou oporou mu byla jeho Lilinka, která mu významně pomáhala mu ve všech oblastech,“ vzpomíná profesor Velemínský, který se s profesorem Freyberghem postupně spřátelil, podobně jako další členové vedení ZSF JU.
Svoji vědeckou dráhu zahájil profesor Peter G. Fedor-Freybergh na Slovensku a později se mu dostalo významných ocenění v Německu, Itálii, Rakousku a zejména ve Švédsku, kde se nadlouho usadil po emigraci na začátku 70. let. Důkazem jeho záslužné vědecké i popularizační činnosti je např. více než 20 čestných uznání a několik čestných doktorátů, které mu byly uděleny na nejvýznamnějších evropských univerzitách.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1