• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • ZSF JU hostila dvoudenní konferenci centra ARPIDA na téma Ucelená rehabilitace, výzvy, rozvoj a cesty

ZSF JU hostila dvoudenní konferenci centra ARPIDA na téma Ucelená rehabilitace, výzvy, rozvoj a cesty

Na dvě stovky účastníků, mezi nimiž byli absolventi i studenti ZSF JU, přivedla na naši fakultu dvoudenní odborná konference s názvem Ucelená rehabilitace – výzvy, rozvoj a cesty. Českobudějovická ARPIDA, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, z.  ú., letos slaví 30. výročí svého působení, ji uspořádala v největších přednáškových sálech naší fakulty. Ze sálu E bylo dění prvního dne přenášeno i do vedlejšího sálu F, v pátek se témata rozdělila do sálů v celém druhém patře. První den byl věnovaný ucelené rehabilitaci souhrnně a páteční program se rozčlenil do sekcí Zdravotnictví, Vzdělávání a Sociální služby. Hlavním cílem bylo vyměnit si zkušenosti o tom, kam ucelená rehabilitace došla a co má před sebou.

ARPIDA, která je velmi významným klinickým pracovištěm naší fakulty, se věnuje komplexní podpoře osob s tělesným a kombinovaným postižením ve věku od narození až do dospělosti a také podpoře jejich rodin. Díky tomu měla její konference mimořádně přátelskou atmosféru a příjemně neformální charakter, což vyplývá z povahy této práce, kterou zúčastnění vnímají jako své poslání. „Setkali se zde lidé stejné krevní skupiny, které formují stejné problémy i stejné motivace. Dlouho prostor k tak velkému setkání neměli, takže z průběhu celé akce i z jejích ohlasů mám obrovskou radost. Vidíme, že systém ucelené rehabilitace žije a pořád se posouvá dál. Vznikl zdola, nikoli zákonem – vytvořily ho potřeby konkrétních lidí a motivace podporovat je, jak se má,“ shrnul po skončení akce ředitel Arpidy Mgr. Ing. Marek Wohlgemuth.

V úvodu poděkoval za to, že naše fakulta poskytla této velké akci zázemí. Děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., naopak poděkovala jemu, že fakultu při této příležitosti oslovil, protože to považuje za čest. „Arpida je pro nás klíčovým klinickým pracovištěm, kde studenti poznávají realitu běžného života, práci s klienty a péči o ně. Jsem přesvědčená, že těsná spolupráce mezi fakultou a klinickými pracovišti je tou největší devizou, kterou našim studentům můžeme dát, protože nikdo z nás je nenaučí to, co se mohou naučit v praxi, když vidí reálný život,“ uvedla děkanka na začátku konference. Věří, že naše těsná spolupráce bude pokračovat tak, aby fakulta mohla nadále připravovat studenty tak, aby dokázali poskytovat péči v takové kvalitě, jakou zaměstnavatelé i klienti potřebují.

„Třicet let usilovné práce v oboru nás opravňuje a snad i zavazuje sdílet naše zkušenosti. Navštívili jsme obdobná zařízení a zjistili jsme, že byť šel každý z nás jinou cestou za jiných podmínek, došli jsme k podobným modelům. Myslím, že tam je zakopán poklad,“ podotkl ředitel Arpidy a zdůraznil, že cílem setkání je hlavně inspirovat se navzájem, a tím vylepšit podmínky života lidí, kteří tyto služby potřebují. Velmi významným hostem byl doc. PhDr. Jiří Jankovský, Ph.D., který byl v letech 19932012 ředitelem Arpidy a je úzce spjatý s naší fakultou a Jihočeskou univerzitou. Mj. napsal knihu Etika pro pomáhající profese, v níž ve svém příspěvku na konferenci zalistoval a co nejstručněji vyjmenoval ty nejdůležitější hodnoty. „Jsem přesvědčený o tom, že rehabilitace má i významný etický rozměr. Tím jsem se celý život zabýval a tato kniha je moje labutí píseň. Záleží na tom, jak vnímáme člověka: zda jako soubor funkcí, anebo je pro nás tajemstvím – v tomto případě se nám otvírá obrovský prostor. Přeji hodně úspěchů a radosti z práce, je to srdcová záležitost,“ řekl a publikum v zaplněném sále ho odměnilo dlouhým potleskem.

Naše fakulta hostila tuto významnou akci z mnoha dobrých důvodů. „S Arpidou spolupracujeme od začátku existence fakulty. Koncepci koordinované rehabilitace máme přímo inkorporovanou do výuky, jedná se o koordinaci služeb na základě dlouhodobého rehabilitačního plánu klienta. Intervence je poskytována jak ze strany sociálních, tak zdravotních pracovníků včetně lékařů. Tento koncept představuje komplexní intervence u klientů se zdravotním či kombinovaným postižením,“ vysvětlila ředitelka Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd doc. Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D., která v pátek moderovala sekci Sociální služby a vystoupila se svým příspěvkem Zdravotně sociální pracovník v praxi. Sekci Zdravotnictví moderovala ředitelka Ústavu fyzioterapie a vybraných medicínských oborů ZSF JU MUDr. et Mgr. Marcela Míková, Ph.D., která má mnoho zkušeností s tématem i jako rehabilitační lékařka.

Arpida na konferenci pozvala řadu zástupců institucí, odborníků a lidí snažících se o podobnou formu podpory klientů. Mluvili mimo jiné i o náročnosti svých profesí, zjednodušeně řečeno Jak hořet, ale nevyhořet. Konference byla nabitá informacemi a poskytla spoustu cenných příležitostí ke sdílení zkušeností,  k vzájemné podpoře i předání naděje. „Jelikož člověk s postižením své potřeby související s jeho rozvojem a postižením jen těžko odděluje, věříme, že ucelená rehabilitace je správnou cestou. Z tohoto důvodu jsme se po ní před třiceti lety vydali,“ shrnul ředitel Wohlgemuth.

Program konference ZDE:

 

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1