Absolventka Pediatrického ošetřovatelství získala čestné uznání v 5. ročníku Ceny Karla Schwarzenberga

Absolventka kombinované formy Pediatrického ošetřovatelství na ZSF JU Kateřina Doležalová získala koncem března čestné uznání v 5. ročníku Ceny Karla Schwarzenberga, a to za bakalářskou práci „Úloha dětské sestry v prostředí základní školy“. Kateřina úspěšně absolvovala bakalářský studijní program Pediatrické ošetřovatelství na Zdravotně sociální fakultě JU v Českých Budějovicích v roce 2024. V současnosti pracuje jako dětská sestra na Jednotce intenzivní a resuscitační péče pro novorozence ve FN Motol a zároveň dokončuje magisterský studijní program Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni.
„V loňském roce Kateřina na naší fakultě vyhrála SVOČ a nyní uspěla v takto prestižní soutěži studentských prací. Máme z ní velkou radost,“ konstatovala vyučující Mgr. Milena Mágrová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU. Upřesnila, že akademická rada institutu TOPAZ vybrala a ocenila tři práce a udělila dvě čestná uznání. Vítězové ceny přebrali v Poslanecké sněmovně z rukou ministra pro vědu, výzkum a inovace PhDr. Marka Ženíška, Ph.D.
Téma své práce si zvolila proto, že propojuje její dvě profese v oblasti zdravotnictví a školství. Potřebu zdravotníka na základní škole vnímá nejen z pohledu dětské sestry, ale také jako budoucí pedagožka na 1. stupni. Považuje ji za velmi důležitou a aktuální, zejména s ohledem na rostoucí počet chronicky nemocných dětí. Komunitní dětská sestra by na školách měla mít klíčovou roli v oblasti prevence, neodkladné péče a péče o děti s chronickým onemocněním, protože pedagogové nejsou kompetentní k podávání léků ani k provádění zdravotnických úkonů.
„K účasti v soutěži Cena Karla Schwarzenberga mě motivovala snaha upozornit na tuto problematiku širší odbornou veřejnost a podnítit diskusi mezi lidmi, kteří mohou aktuální situaci reálně ovlivnit. Čestné uznání pro mě znamená nejen ocenění mé práce, která nezůstala pouze u obhajoby před státnicovou komisí, ale především příležitost dostat dané téma do povědomí více lidí a přispět ke zlepšení zdravotní péče ve školním prostředí,“ vysvětlila Kateřina Doležalová.
Její práci je možné si přečíst ZDE: