Do konce února lze přispět na vybavení pro pediatrii v africké Ugandě - sbírku organizuje náš student

Už více než padesát dárců podpořilo sbírku, kterou organizuje student 1. ročníku programu Zdravotnické záchranářství Josef Kostěnec na pomoc nemocnici Bwindi v Ugandě. Pracoval tam dobrovolně jako zdravotník loni v létě, takže toto prostředí zná a ví, jaké vybavení tam nejvíc schází. „Je zde pediatrie, chirurgie, porodnice a něco na způsob interny. Všem bych moc přál poznat tak srdečné a při sobě držící lidi, jako já poznal na místní pediatrii. Oddělení má kapacitu 25 lůžek pro děti a 10 lůžek pro novorozence.  Rád bych malým pacientům zprostředkoval kvalitnější péči. Chceme pořídit kyslíkové ventilátory, pulsní oxymetry, fototerapeutickou lampu a další vybavení, které zachrání mnoho životů,“ vysvětluje na webu sbírky umístěné na www.znesnaze21.cz.

Loni na jaře Josef Kostěnec odmaturoval v Písku na zdravotnickém lyceu, během pandemie působil jako dobrovolník na různých místech včetně nemocnice na pražské Bulovce. Po škole se rozhodl odjet někam na zkušenou: lákala ho Afrika jako daleká neprobádaná země, ale proč ho přitáhla právě Uganda, to vysvětlit nedokáže. Napsal maily do pěti nemocnic v Ugandě, dvě z nich zareagovaly, že mají o jeho pomoc zájem, takže další domluva už byla snadná. Až na místě pak zjistil, že zrovna v té lokalitě Češi založili školu, ale nebyla tou dobou otevřená. V nemocnici Bwindi pracoval tři měsíce od července do konce září 2021.

Bwindi Community Hospital je nemocnice, kterou založili lékaři z Ameriky. Potýká se s nedostatkem vybavení a také personálu, takže tam byli Josefovi za pomoc velmi vděční. Své zážitky a osudy některých pacientů postupně líčí na Instagramu - jsou to silné a velmi působivé příběhy. „Až tam jsem si uvědomil, jak dokonalé zdravotnictví v Čechách máme. Jaké máme štěstí, že žijeme pod střechou s teplou vodou, jídlem a když je opravdu nejhůře, zdravotnický systém se o nás postará,“ hodnotí svou zkušenost. Mezi jeho smutné vzpomínky patří služba, při níž v nemocnici zemřelo dvoutýdenní miminko, anebo povinnost, kdy musel před ošetřením plačícího dítěte s těžce opařeným obličejem předem zjišťovat, zda má na zaplacení alespoň základních léků.

„Chtěl jsem tyto informace rozšířit mezi své vrstevníky, protože si tu situaci mnozí nedovedou ani představit. Proto píšu své zážitky, abych předal kousek sebe a vyprávěl, co mě v Ugandě nejvíc oslovilo a proč si myslím, že si lidé v této nemocnici zaslouží naši pomoc,“ vysvětluje Josef, který by se tam ještě někdy rád vrátil. Sbírka trvá do konce února, podrobnosti jsou ZDE: