Budoucí záchranáři se projevili jako otužilci a přispěli na ranou péči navíc i finančně

Skupina studentů a studentek ZSF JU připravujících se na profesi zdravotnický záchranář se ve středu 1. prosince odvážně a štědře zapojila do kampaně Společnosti pro ranou péči. Jejím cílem je podpořit službu rané péče i rodiny, které se starají o handicapované děti. Prvním, a to velmi výrazným počinem byla akce "Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči", což obnášelo ponoření se do studené vody na sedmi místech republiky – v Českých Budějovicích se odehrálo u Malého jezu.

Do Malše vstoupilo i téměř dvacet studentů a studentek ZSF JU, kteří zareagovali na nápad proděkana pro akademické záležitosti ZSF JU Mgr. Ondřeje Doskočila, Th.D. „Když jsem tu výzvu četl, napadlo mě předat ji záchranářům, protože oni mají k noření se do studené vody nejblíž. Zareagovali vstřícně a přišli nejen zkušení otužilci, ale i studentky a studenti, kteří do zimní řeky vlezli poprvé,“ vysvětluje Doskočil. I on si zkusil, jaké je to ponořit se do vody, která má čtyři stupně. Budoucí záchranáři ze ZSF JU navíc mezi sebou vybrali i peníze a českobudějovické pobočce Společnosti pro ranou péči předali 1600 Kč.

Na děkanát poté přišlo poděkování od ředitelky Společnosti pro ranou péči Mgr. Jany Tušlové. „Vždy jsem hrdá na studenty, kteří pomáhají „dobré věci“. Vážím si jejich přístupu o to víc, že se jedná o studenty 1. ročníku, kteří ještě nemají bohaté zkušenosti a rozhled z odborných praxí, a přesto mají touhu a ochotu pomáhat a podporovat ty, kteří jejich pomoc potřebují," uvedla děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D. Článek dnes zveřejnil také Deník (odkaz je pod touto zprávou).

Cílem této akce, která stále pokračuje, je upozornit na situaci rodin dětí s vážným postižením. Ve chvíli, kdy se rodiče dozvědí, že jejich dítě bude mít vážný hendikep, se cítí „jak vhozeni do ledové vody“, ve které se musí hodně rychle naučit plavat. A právě v tomto nelehkém období jim pomáhá raná péče. Nová kampaň odstartovala začátkem prosince a potrvá do konce ledna 2022 s cílem získat finanční prostředky na podporu rodin s dětmi s postižením v raném věku. Tato služba je totiž pro rodiny bezplatná a finance na zajištění rané péče musí (vedle dotačních programů kraje, měst a obcí) získávat od dárců, jinak by raná péče nemohla fungovat. Přispět může každý podle svých možností, vítaná je jakákoli darovaná částka. Například 1000 Kč = specializované vyšetření zraku dítěte; 500 Kč = konzultace v rodině; 300 Kč = pomůcka pro dítě na míru atd. Akce je celostátní, českobudějovickou pobočku Společnosti pro ranou péči lze podpořit přímo ZDE:

Další podrobnosti: