Celostátní Festival vědy obohatilo video, které vytvořili studenti oboru Zdravotnický záchranář ZSF JU

Ukazují srozumitelně a názorně základy první pomoci tak, aby se nikdo nebál zasáhnout, když je to potřeba

Budoucí zdravotní záchranáři natočili v českobudějovické Stromovce video pro Festival vědy, který populárním a interaktivním způsobem představuje (nejen) přírodovědné a technické obory. Vzhledem ke komplikacím spojeným s novým tipem koronaviru se letos tato akce koná pouze on-line: přenos z pražských Dejvic, kde má tato velká akce každý rok základnu, nahradil dnes zpřístupněný web s mnoha stanovišti různých škol a institucí. Na našem stanovišti si diváci mohou promítnout video nazvané První pomoc? To dáš! Akce oslovuje především mladé lidi, čemuž odpovídá forma videa i jeho anotace: „Každý může zachránit lidský život a nikdo neví, kdy to bude třeba! Ukážeme základy první pomoci tak, aby se nikdo nebál zasáhnout v případě, že se ocitne v situaci, kdy nelze jinak. Jde jen o to, vědět jak!“

Studenti oboru Zdravotnický záchranář Karel Slunečko, David Bártl, Tomáš Kuchař a Štěpán Doboš rozehráli v druhé polovině července v lesoparku Stromovka situaci, která se může snadno stát – dva kluci si šli zaběhat a jednomu z nich se udělalo špatně. Karel Slunečko v roli záchranáře na kameru vysvětluje srozumitelně, přehledně a názorně, co v této situaci udělat. „Kdyby toto video pomohlo třeba jen jednomu člověku, má smysl,“ shrnul vedoucí útvaru marketingu a tiskový mluvčí JU BcA. Štěpán Kuděj, DiS., který s natáčením pomáhal. Odkaz na jednotlivá stanoviště Festivalu vědy je pod touto zprávou, stačí nakliknout jméno fakulty a otevřít video.

Letošní osmý ročník Festivalu je jedinečný v tom, že běží online a místo jednoho dne bude trvat několik týdnů. Virtuální návštěvníci se 3. září, kdy Festival vědy startuje, přenesou na do Dejvic, projdou si postupně expozice a když zodpoví otázky, které pro ně pořadatelé Festivalu vědy připravili, mohou se zúčastnit soutěže o zajímavé ceny a vyhrát třeba 3D tiskárnu nebo model lidského těla. V 72 videoexpozicích se festival tematicky zaměří na „Inovace pro budoucnost“. To, že se koná v online prostředí, bezprostředně navazuje na jarní zkušenosti škol s online výukou. Každoročně se přípravy programu účastní řada vysokých škol, akademických pracovišť, volnočasových institucí a firem. Jihočeská univerzita je letos zastoupena téměř všemi fakultami.