Celostátní Noc vědců se konala v pátek, ale stále je možné ji sledovat ze záznamu

Naše fakulta pro tuto akci natočila tři nová videa: komentovanou prohlídku simulačního centra, lekci fyzioterapie zaměřenou na dolní končetiny a přednášku o zdravé výživě

Po loňské premiéře, která zaznamenala velký ohlas veřejnosti, se Jihočeská univerzita v pátek opět zapojila do celostátní akce Noc vědců. Vzhledem k aktuálním omezením v souvislosti s koronavirem se však tentokrát muselo vše odehrát v online prostředí. Představily se všechny fakulty JU a Biologické centrum AV ČR, v Českých Budějovicích byla zapojena ještě Vysoká škola technická a ekonomická. Do hlavního tématu „Člověk a robot“, které si letošní Noc vědců vybrala, se skvěle hodila možnost ukázat nově otevřené Simulační centrum pro zdravotnické obory ZSF JU a vysvětlit, jak funguje a čím je jedinečné.

Noc vědců je akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Navštěvuje laboratoře a přednáškové místnosti, diváci jsou svědky vybuchujících experimentů a vědeckých show. Z pestrého programu si vyberou děti, dospělí i senioři. Celý program včetně vstupů ze studia byl zpřístupněn v pátek. „V 18 hodin spustíme přibližně dvouapůlhodinové živé vysílání. Diváci uvidí pětadvacet videí a reportáží ze všech našich osmi fakult i z Akademické knihovny,“ upřesnil před zahájením koordinátor Noci vědců za JU Zdeněk Filip. Stream JU i událost na Facebooku jsou nadále dostupné i po skončení akce.

Odkaz na live stream JU: https://youtu.be/UjUVXtAilj8 Program má tři bloky včetně vstupů ze studia a poběží v premiéře, na kterou naváže ještě repríza. V popisu akce je seznam, jak jdou jednotlivá videa po sobě.

Odkaz na FB událost Noc vědců v Českých Budějovicích: https://www.facebook.com/events/744181119771872

To, co souvisí s hlavním tématem „Člověk a robot“, se objevilo na webu Noci vědců v pátek. Ostatní příspěvky tam organizátoři doplní průběžně.

Naše fakulta využila všech příležitostí se prezentovat, které jí organizátoři Noci vědců poskytli, takže kromě komentované prohlídky simulačního centra vznikla ještě další dvě videa určená pro širokou veřejnost, která se věnují zdravé výživě a fyzioterapii. Už s předstihem bylo pro web Noci vědců vybráno jako jedna z upoutávek právě video o našem simulačním centru. Dostalo mimořádně velký prostor: více než osm minut vysílacího času (viz odkaz pod touto zprávou).

V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Jihočeská univerzita se do ní zapojila poprvé minulý rok.

Odkaz (URL)