Charitativní akci Nedoklubka podpořily i vyučující a studentky Pediatrického ošetřovatelství

Vyučující a studentky Pediatrického ošetřovatelství se zapojily do 4. ročníku charitativní akce, kterou uspořádalo Nedoklubko, což je nezisková organizace podporující rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice. U příležitosti Světového dne rodičů předčasně narozených dětí se tradičně první květnovou neděli koná běh a procházka - letos poprvé se 5. května připojily i zástupkyně naší fakulty. Devět z nich prošlo v neděli Stromovku s cílem podpořit rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediální péče 27 českých perinatologických center, kde se specializují na péči o nezralá a nemocná miminka.

Celkem 18 vyučujících a studentek napříč ročníky studijního programu Pediatrické ošetřovatelství mezi sebou vybralo částku 3600 korun, jež putovala přímo na neonatologické oddělení českobudějovické nemocnice. Sbírku zorganizovala Mgr. Alena Machová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU, která na tuto akci chodí už tři roky s dcerou a letos poprvé se rozhodla oslovit i své kolegyně a také studentky, které se připravují na profesi dětských sester. Kromě vydařené charitativní akce se studentky z jednotlivých ročníků mezi sebou poznaly a vyměňovaly si při cestě zkušenosti z praxí a studia. Tímto bych chtěla poděkovat všem, včetně těch, které přispěly symbolicky a procházky se neúčastnily,“ shrnula Mgr. Machová, která pro účast naší fakulty získala startovní číslo 1613.

Má radost, že studentky přijaly tento nápad s nadšením a neváhaly podpořit zdejší neonatologické oddělení, kde už v druhém a třetím ročníku absolvovaly praxi. Díky tomu si velmi dobře uvědomují, jak těžké to "miminka do dlaně" a jejich rodiče mají. „Stejně tak chápou náročnost zdravotní a ošetřovatelské péče o nedonošená miminka. Naše studentky se také v českobudějovické nemocnici dobrovolně zapojily a zapojují do klokánkování miminek, se kterými jejich maminky nemohou být hospitalizovány. Studentky prvního ročníku sice ještě tyto zkušenosti nemají, ale i tak projevily zájem se akce zúčastnit, což nás moc potěšilo,“ dodala Alena Machová.

Akci provázela hrací karta s jednoduchými úkoly, které byly dobrovolné a jsou vymyšleny tak, aby běh či procházku zpestřily. Zároveň názornou a hravou formou přibližují, jak náročné to mají předčasně narozená miminka na neonatologiích. V posledních letech se u nás rodí přibližně 8% dětí před ukončeným 37. týdnem těhotenství, což ročně představuje zhruba 8 500 dětí. Více o tématu je ZDE: