Cílem akce pro organizaci Jiné děti bylo zabavit děti a dát rodičům prostor a čas si odpočinout

Hraní společenských her, modelování, stavění z kostek, házení míčem, výroba velikonoční výzdoby, navlékání korálků, sledování pohádky, dětská diskotéka. Tyto a další aktivity naplnily program prvního ročníku akce, kterou ZSF JU uspořádala pro organizaci Jiné děti, z. s. Konala se poslední březnovou sobotu a s týdenním předstihem avizovala Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day), který se každoročně připomíná 2. dubna.

Nezisková organizace Jiné děti se věnuje pomoci rodinám osob se zdravotním postižením. Hlavním cílem akce pořádané na ZSF JU bylo tedy zajistit oddych rodičům/maminkám dětí s poruchou autistického spektra a připravit pro jejich děti pěkný a zábavný den. Zdravotně sociální fakulta JU poskytla od 10 hodin do 16:30 přednáškový sál A, který sloužil dětem jako herna, a v učebnu 6, kde bylo zázemí pro jejich rodiče.

Odbornými garantkami byly Mgr. Ing. Renata Švestková, Ph.D. a Mgr. Ingrid Baloun, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU. Nápad uspořádat tuto akci zrodil už před více než dvěma lety ve spolupráci s místopředsedkyní rady spolku Hanou Burianovou, avšak nebylo ji uskutečnit kvůli pandemii onemocnění covid-19. Nyní tedy měla premiéru, na níž se podílely studentky 1. ročníku navazujícího magisterského studia ze studijního programu Management sociální práce v organizacích/PS/, a to Bc. Vendula Zelenková, Bc. Tereza Novotná a Bc. Kristýna Vaníčková. Dále studentky 2. ročníku studijního programu Sociální práce/PS/, a to Pavlína Kochová, Veronika Babická, Štěpánka Pomejová, Hana Havlíčková, Nela Kohoutová, Sára Matoušková, Aneta Kamenská a Tereza Lapková. „Každé dítě, zvláště děti s poruchou autistického spektra, je jiné, a proto jsme dbali na to, aby si každé dítě našlo aktivitu, která jej zabaví. Rodiče dětí si odpočinuli a zároveň sjednali důležité záležitosti pro chod jejich spolku. V praxi naše odpoledne vypadalo tak, že jsme připravily hernu, kde si děti mohly hrát, dovádět a odpočívat,“ popsaly studentky. Celkem se mělo účastnit 12 dětí, ale kvůli nemoci jich přišlo nakonec pouze sedm, a to ve věku 8 až 16 let.

Významným obohacením byl program pro rodiče, který zajistila doc. Ing. Iva Brabcová, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče (UOP). Maminky využily možnosti nechat si změřit vybrané ukazatele zdravotního stavu. Šlo o vyhodnocení hladiny glykémie a cholesterolu v krvi, změření BMI (Body Mass Index), stanovení procenta tuků v těle a vyhodnocení krevního tlaku. Měření prováděla Bc. Lucie Drsová, studentka navazujícího magisterského studijního programu Specializace v ošetřovatelství a Julie Steinbauerová, studentka bakalářského programu Pediatrické ošetřovatelství. Zároveň Dominik Collin, student Fyzioterapie, nabídl maminkám poradenské služby v oblasti fyzioterapie. Zjistil, jaké mají zdravotní problémy s pohybovým aparátem, a pak následovalo cvičení na protažení fascií a posílení svalů. Maminky se naučily rovněž cviky na posílení středu těla, odkud vychází veškerý pohyb, a také jak bezpečně vstávat z lůžka, ze země nebo jak zvedat těžká břemena (např. nákup, nábytek, děti). Poradenské činnosti byly realizovány za podpory Technologické agentury ČR, program ÉTA, (projekt č. TL03000518 „Podpora neformálních pečovatelů v Jihočeském kraji prostřednictvím audiovizuálních prostředků včetně virtuální reality“).