Čtrnáct budoucích zdravotnických záchranářek a záchranářů ukončilo kurz vodní záchrany

Studentky a studenti 2. ročníku oboru Zdravotnický záchranář Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity zakončili dnes kurz zaměřený na různé techniky záchrany tonoucích, který se od neděle konal v Dolní Vltavici u Lipenského jezera. V úterý se odtud vypravili do Českého Vrbného, kde trénovali ve vodáckém centru na divoké vodě. Během týdenního kurzu si vyzkoušeli různé druhy vodní záchrany, a to za využití plavidel i záchranných pomůcek včetně potápěčského vybavení. Absolvovali i velmi fyzicky náročnou výpravu do terénu, kterou zahájili na kajacích a kánoích a pak šli pěšky podle mapy celou noc a plnili různé tematické úkoly. Ing. Milan Bukáček z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže, který výcvik na základně vedl, byl s jejich výkony spokojený. „Byli šikovní v situacích, které vyžadovaly individuální nasazení, a hlavně se v tomto kurzu výrazně projevil jejich týmový duch,“ zhodnotil. Potěšila ho vysoká motivovanost studentů i to, že o práci vodní záchranné služby projevili zájem – někteří už do ní jsou zapojeni a další se chtějí přidat.

Tento kurz se konal právě v době, kdy zvýšené hladiny řek po deštích lákají mnoho lidí ke splouvání, což může být pro nezkušené vodáky velmi riskantní. Navíc léto obecně vábí k vodě zájemce o koupání a vodní sporty. Média věnovala kurzu našich záchranářů velkou pozornost: dostal se do vysílání Jihočeské televize a také do speciálu České televize, který v Dolní Vltavici i v Českém Vrbném seznamoval s riziky vodních sportů a při té příležitosti popisoval i výuku vodních záchranářů.

Během celého tříletého studia musí studenti ZSF JU, kteří se připravují na záchranářskou profesi, absolvovat několik náročných kurzů. Právě druhý ročník je pro ně nejrušnější: v zimě měli kurz záchrany tonoucího z ledu a v září je ještě čeká výcvik Horské služby zaměřený na záchranu lidí v terénu, který se koná u Vítkova Hrádku za využití speciálních lanových technik. To vše i řadu dalších výzev musí naši studenti úspěšně zvládnout, aby zjistili, zda jsou v náročné profesi záchranářů schopni obstát fyzicky i psychicky.