Čtvrteční promoce absolventů vystřídaly v pátek imatrikulace studentů prvních ročníků

Čtvrtek a pátek přivedly do Domu kultury Metropol v Českých Budějovicích nejprve naše čerstvé absolventy a pak i studenty prvních ročníků. Konaly se tam totiž promoce, při nichž absolventi Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity převzali diplomy, a den poté je vystřídaly imatrikulace se slibem nováčků.

Slavnostní promoce tradičně charakterizuje dojemná atmosféra loučení s fakultou, spolužáky i vyučujícími, ale také úleva, radost z úspěchu a očekávání nové budoucnosti. Ve čtvrtek 12. října se odehrály ve dvou skupinách. „Celkem nyní naši fakultu úspěšně absolvovalo 118 studentek a studentů bakalářských a navazujících magisterských studijních programů. Z tohoto celkového počtu absolvovalo 16 studentek a studentů s vyznamenáním,“ upřesnila vedoucí studijního oddělení ZSF JU Mgr. Květa Polenová. V první skupině si pro diplomy přišli absolventi a absolventky těchto studijních programů: Fyzioterapie, Sociální práce, Laboratorní diagnostika, Radiologická asistence, Zdravotně-sociální péče a navazující magisterský obor Civilní nouzová připravenost a program Management sociální práce v organizacích a jedna absolventka doktorského studijního programu. Poté se konaly promoce pro absolventy těchto programů: Všeobecné ošetřovatelství, Pediatrické ošetřovatelství, Porodní asistence, Nutriční terapie, Zdravotnické záchranářství a Specializace v ošetřovatelství.

Děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., vyjádřila i jménem ostatních vyučujících pocit hrdosti na to, když se z mladého člověka, který na fakultu přišel s důvěrou v poznání, podařilo vychovat zralého odborníka, který bude platným členem odborného zdravotnického, sociálního nebo bezpečnostního týmu a který svým zapojením pomůže v péči těm, kdo jeho pomoc potřebují. „Žádný z vás absolventů nebyl pro nás bezejmenným studentem. Každý z vás byl pro nás osobností, jejíž osud nám nebyl lhostejný. S každým z vás jsme byli ochotni prožívat vaše studijní radosti i strasti a vnímat i vaše osobní problémy,“ řekla. V inspiraci citátem z odkazu Jana Amose Komenského popřála absolventkám a absolventům hodně zdraví, štěstí a úspěchů při hledání a nalézání životní cesty. „Ať vzpomínáte na studijní léta strávená na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jako na léta, která vás nasměrovala na správnou životní cestu – na cestu, která vede k životnímu úspěchu i osobní spokojenosti. Na cestu, během které potkáte řadu lidí, kterým nabídnete svou pomoc, i ty, kteří budou odhodlaní pomoci vám,“ řekla na rozloučenou.

Prorektor pro řízení a vnější vztahy JU Ing. Ludvík Friebel, Ph.D., zdůraznil, že si absolventi vybrali náročnou práci, přičemž demografický vývoj lidstva ukazuje, že význam a také společenská prestiž těchto oborů poroste. V souvislosti s rostoucí kvalitou zdravotnické péče se zvyšuje délka lidského života, čímž se mění věkové složení obyvatelstva. Do roku 2050 má podíl osob starších 65 let dosáhnout třiceti procent, zatímco nyní dosahuje už zhruba 20 procent – a právě starší lidé se nejčastěji stávají klienty zdravotnických a sociálních zařízení. „Dobrovolně jste si zvolili mimořádně náročnou a často nedoceněnou oblast činnosti, jejíž význam rychle vzrůstá. Přeji vám, abyste neztratili zájem o svou práci, zamilovali si ji a vykonávali ji co nejlépe. Abyste nevyhořeli a nikdy neztratili svůj úsměv,“ řekl prorektor s tím, že úsměv, laskavé slovo a empatie jsou léky, které nic nestojí, ale účinkují okamžitě. Pacientovi přinášejí úlevu a dárci pocit uspokojení,“ řekl ve svém projevu.

V pátek 13. října následovaly v DK Metropol slavnostní imatrikulace nově přijatých studentek a studentů do 1. ročníků prezenční formy studia, jichž je celkem 428. Za Jihočeskou univerzitu je přivítala prorektorka pro zahraniční vztahy doc. PaedDr. Radka Závodská, Ph.D. Zdůraznila, že tyto roky jsou pro jejich život klíčové, protože je to příprava na všechno, čeho chtějí v životě dosáhnout. „Práce není jen zaměstnání – aby byl člověk šťastný, musí mít pocit, že jeho konání má smysl jak pro něj samotného, tak pro ostatní. V práci člověk musí pocit uspokojení a radosti, jinak se promění jen v běžnou rutinu a honbu za ziskem,“ dodala prorektorka. Promoce se odehrály ve dvou skupinách podle studijních programů: nejprve pro Pediatrické ošetřovatelství, Porodní asistence, Všeobecné ošetřovatelství a Zdravotnické záchranářství, poté pro prváky oborů Fyzioterapie, Laboratorní diagnostika, Nutriční terapie, Ochrana obyvatelstva se zaměřením na CBRNE, Radiologická asistence, Sociální práce a Zdravotně-sociální péče.