Čtvrtek patřil promocím v DK Metropol, diplomy si odneslo téměř dvě stě absolventek a absolventů

Směs dojetí, úlevy, smutku z loučení i radosti z úspěšného vykročení na novou cestu životem naplnila čtvrteční den v Domě kultury Metropol v Českých Budějovicích, kde se od rána až do odpoledne konaly promoce absolventů Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. K absolventům, kteří se vystřídali ve třech skupinách, promluvili děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., a rektor Jihočeské univerzity prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr.

Děkanka v úvodu své řeči vyzdvihla význam tohoto dne – upozornila, že promoce jsou akademickým obřadem, který dodává úctu a respekt k akademickému prostředí i ke vzdělání. Nejsou pouhým dnem předání vysokoškolských diplomů, ale i také příležitostí k rekapitulaci, hodnocení, vzpomínkám. „Žádný z vás, absolventů, nebyl pro nás bezejmenným studentem. Každý z vás byl pro nás osobností, jejíž osud nám nebyl lhostejný,“ ujistila všechny přítomné. Inspirovaná citátem z odkazu Jana Amose Komenského popřála absolventům hodně zdraví, štěstí a úspěchů při hledání a nalézání životní cesty. „Ať vzpomínáte na studijní léta strávená na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jako na léta, která vás nasměrovala na správnou životní cestu – na cestu, která vede k životnímu úspěchu i osobní spokojenosti. Na cestu, během níž potkáte řadu lidí, kterým nabídnete svou pomoc, i ty, kteří budou odhodlaní pomoci vám,“  řekla.

Rektor Jihočeské univerzity prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr., zdůraznil, že o potřebnosti oborů studovaných na ZSF JU není pochyb. „Věřím, že mladý člověk na vaší fakultě nestuduje jen pro titul, ale především z pohnutek vznešenějších – ze snahy přispět k tomu, aby tento svět byl dobrým místem pro život. Aby i ti, kteří se stali najednou potřebnými, se pomoci dočkali, a to v kvalitě, která odpovídá dnešní moderní společnosti, případně abyste dokázali problémům včas předcházet,“ uvedl. Připomněl, jak důležité jsou v těchto povoláních empatie, etika a pokora, protože často více než přístroje léčí naděje, vlídné slovo i schopnost uvědomit si, že každý člověk je jiný. Lidé těchto profesí tedy musí být i tak trochu psychology a mít porozumění nejen pro pacienty a klienty, ale také v těchto náročných povoláních chránit sami sebe před pocity vyhoření. „Proto vám přeji příjemné pracovní i soukromé životní podmínky. Nezapomínejte na tolik potřebné soukromé radosti, přátele, rodinu, zábavu, koníčky, cestování či sport. To vše vám pomůže nést tíhu vašeho povolání,“ poradil absolventům prof. Jiroušek.

Za první skupinu absolventů poděkovala Pavlína Daňková, která absolvovala studijní program Specializace v ošetřovatelství v modulu intenzivní péče v kombinované formě studia. „Odvedli jsme neskutečný kus práce a můžeme být na sebe právem hrdí. Pro zajímavost jsme se poprali se 44 předměty, jejichž absolvování zahrnovalo 21 zkoušek, 14 kolokvií a 9 zápočtů, napsání diplomové práce a obhájení našich odborných znalostí před sedmičlennou komisí v rámci státních závěrečných zkoušek,“ vyjmenovala. Ocenila, že fakulta jim k tomu poskytla moderně vybavené studijní prostředí a skvělou studijní atmosféru, a poděkovala vyučujícím, kteří je motivovali k tomu, aby studium nevzdali. Na závěr vyslovila přání, aby fakulta naslouchala studentům jako doposud a budovala hrdost na toto povolání. „Nám absolventům přeji, aby nás práce naplňovala a bavila. A pokud nebude, ať máme dost odvahy ji změnit. Ať jsme zodpovědné sestry. Ať je naše péče vhodná, citlivá a kompetentní.“

Vedoucí studijního oddělení ZSF JU Květa Polenová upřesnila, že nyní úspěšně absolvovalo 199 studentek a studentů, 55 z nich s vyznamenáním.  Byly předány čtyři Ceny rektora, která se uděluje absolventům magisterských studijních oborů, jejichž celkový výsledek státních závěrečných zkoušek byl klasifikován známkou výborně a vážený studijní průměr za celé studium se vešel do průměru 1,20.