Další ročník Dětské univerzity ZSF JU uzavřela slavnostní promoce

Velmi milé a dojemné bylo loučení s letošními ročníky Dětské univerzity na Zdravotně sociální fakultě JU. Pro děti z prvního ročníku a jejich rodiče bylo připraveno slavnostní setkání s lektory v sále A, kde společně zhodnotili výuku a naplánovali příští rok – ovšem pro navazující druhý ročník už sobotní dopoledne znamenalo skutečně rozloučení s naší fakultou. Organizátoři proto malým studentkám a studentům připravili slavnostní promoci podobnou těm, které se konají v Domě kultury Metropol pro jejich starší kolegy. Ve velkém přednáškovém sále F všem účastníkům zazpíval Pěvecký sbor ZSF JU, vyučující byli oblečeni v talárech a předali dětem diplomy i drobné dárky na památku.

Proděkan pro akademické záležitosti Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., ve svém projevu mluvil o nekonečném procesu lidského poznávání – o tom, že střípky znalostí sbíráme kousek po kousku po celý život a skládáme je do úžasné pestrobarevné mozaiky. Navazujeme přitom na poznání minulých generací. „Tuto pravdu složenou ze střípků lidského poznání nikdo nejsme schopen složit sám. Nejsme sólovými hráči, jdeme životem jako lidské společenství, bok po boku, spoléháme jeden na druhého. Občas druhého i neseme, opíráme se o něj – záchranáři nesou zraněného, zdravotníci přenášejí nemocného nebo člověka v pokročilém věku … Ale neplatí to jen pro zranění, nemoc či stáří. Lidské poznání je nikdy nekončící příběh a vy jste v něm už urazili obrovský kus – na další cestě za poznáním vám přeji vše dobré,“ uvedl. Zdůraznil, že při lekcích DUJU děti vytvořily tým a musely se v něm naučit spolupracovat, rozdělit si činnosti a umět se domluvit. Možná víc než kdy jindy si díky tomu uvědomovaly, jak jsou lidé na sobě závislí a jak zřetelně se to projevuje zejména v čase nemoci, stáří nebo jakékoli tísně. Právě na tyto situace se zaměřují pomáhající profese, pro něž naše fakulta připravuje své absolventy. Mají zcela jasný cíl – dokázat druhému pomoci, být oporou nebo přispět dobrou radou v nemoci či tísni.

Dětská univerzita seznamuje zábavnou a hravou formou děti s náplní studijních programů, které naše fakulta nabízí. Možná právě toto seznámení s naší školou v budoucnu zavede některé z malých studentů DUJU k pomáhajícím profesím a stanou se lékaři, sestrami, záchranáři či se zaměří ve své profesi na oblast sociální práce. „Třeba vás oslovilo studium natolik, že se v budoucnu někteří z vás vydají znovu na Zdravotně sociální fakultu,“ vyjádřil naději proděkan Doskočil.

Slavnost byla o to hezčí, že na rozdíl od akcí v minulých dvou letech, které ovlivnila opatření související s pandemií onemocnění covid-19, nemuseli mít účastníci na tvářích roušky a mohli si podat ruce či se obejmout. Za malé absolventy vystoupila v závěru Věra Dušková. „Stal se z nás prima tým,“ řekla a poděkovala všem pedagogům a rodičům, ale také studentům ZSF JU, kteří s lekcemi pomáhali.

O práci ve zdravotnictví uvažuje například absolventka Zuzka Jungbauerová, s níž přišel tatínek a byl nadšený z toho, že promoce měla tak slavnostní pojetí. „Nečekal jsem, že to uděláte až tak pěkně,“ řekl. Projev k absolventům velmi chválil Emil Pittner, dědeček Veroniky Ludačkové. Občas ji doprovázel, takže viděl například to, jak děti ošetřovaly zraněné po nehodě. „Jsou to praktická témata a čím dřív se děti seznámí s tím, jak v těch situacích zareagovat, tím lépe,“ uvedl. V životě své rodiny už mnohé z toho, co se při DUJU naučila, uplatnila Emilie Blažková. „Zaměření Dětské univerzity je skvělé, je tu i nádherné zázemí a fajn kolektiv. Emilka k těmto profesím směřuje odmalička a bylo znát, že jí to hodně dalo – zdá se mi, že díky těmto zkušenostem vyrostla ... Tehdy byl její dědeček hodně nemocný a ona se od něj starala. Viděla to úplně jinýma očima, takže v poslední fázi jeho života nás držela v rodině i psychicky. Můžu tyto lekce opravdu všem doporučit,“ shrnula maminka Regina Blažková.