Den srdce měl v českobudějovické nemocnici velký ohlas, několik stánků tam měla i ZSF JU

Dlouhá řada zájemců, kteří v pondělí dopoledne čekali v terminálu českobudějovické nemocnice před stánkem Zdravotně sociální fakulty JU, symbolizovala velký zájem lidí o své zdraví a prevenci. Od rána až do odpoledne se v areálu konala oslava Světového dne srdce, kterou provázel bohatý program nabitý informacemi, poradenstvím a přednáškami, jak chránit své zdraví. Centrum prevence civilizačních chorob ZSF JU umožnilo lidem, aby si zdarma nechali změřit hladinu cholesterolu v krvi a poradili se o správné životosprávě a zdravém stylu života.

Venku měla naše fakulta ještě tři stanoviště s programem určeným hlavně pro žáky a studenty. Studentky Pediatrického ošetřovatelství tam za pomoci názorných modelů vysvětlovaly anatomii a fyziologii srdce i příčiny jeho onemocnění, měřily krevní tlak a puls. „Cílem bylo popularizovat tematiku kardiovaskulární prevence,“ shrnula doc. Mgr. Lenka Šedová, Ph.D., ředitelka Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd – pracoviště praxe. Se dvěma studentkami Všeobecného ošetřovatelství změřila padesátce zájemců různého věku hodnoty cholesterolu a zodpověděla řadu dotazů. Ve fakultním stánku pak poskytovala informace o zaměření ZSF JU a konkrétních studijních programech. S důvěrou se na ni obrátila také padesátiletá Andrea Nová z Českých Budějovic, která měření velmi uvítala. „S manželem se na prevenci a zdravé stravování hodně zaměřujeme, protože je určitě lepší nemocem včas předcházet. Vedeme k tomu i naše dcery. Základem jsou pro nás potraviny ze zahrady a různé bylinky. Aktuálně je třeba posilovat imunitu, k čemuž se mi osvědčil i náš rakytník. A samozřejmě dostatek pohybu, což jsem si dnes v poradně také připomněla – jsem mzdová účetní a pohybu mám méně, než je třeba,“ svěřila se vitální žena.

Součástí programu byl rovněž nácvik resuscitace s oddělením ARO, pohybové aktivity s Rehabilitačním oddělením, informace o dopadu kouření na zdraví od týmu Státního zdravotního ústavu a rady týkající se prevence obezity. Kardiologové vystoupili s přednáškami na téma Rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, Když srdce selhává, Srdeční infarkt a Komplexní kardiochirurgická péče o pacienty v českobudějovickém kardiocentru. Odpoledne přišlo na řadu lékové poradenství a velmi atraktivní byla na závěr autogramiáda hráčů HC BANES MOTOR České Budějovice.

Jihočeská televize o akci natočila reportáž, kde jsou zachycena i fakultní stanoviště. Lze si ji přehrát ZDE: