Den zdraví na českobudějovickém náměstí zaznamenal rekordní účast

Ve spolupráci se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity a dalšími školami uspořádal Státní zdravotní ústav ve čtvrtek Den zdraví na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Byl zaměřený na prevenci, která je bohužel stále podceňovaná. Přitom je to šance předejít vážným problémům, které lidem mohou výrazně zhoršit kvalitu života a jsou pak náročné na čas i na peníze. Den zdraví, kterému přálo i slunečné počasí, přilákal rekordní počet účastníků – navštívilo ho 450 lidí a naprostá většina z nich využila i příležitosti nechat si od studentek ZSF JU zdarma změřit hladinu krevního cukru a cholesterolu, krevní tlak a využít poradenství o zdravém životním stylu. Další naše studentky nabízely výživové poradenství a velkou pozornost poutal stánek s modely, na nichž si lidé mohli nahmatat nádory prsu i varlat a dozvědět se, jak správně provádět samovyšetření.

Ředitelka Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd ZSF JU Mgr. Lenka Šedová, Ph.D., upřesnila, že celkem na náměstí pomáhalo devět studentek prezenční i kombinované formy programu Všeobecné ošetřovatelství, které nyní vstupují do druhého ročníku a touto aktivitou dokončovaly svoji praxi za první ročník. Před stanovišti s měřením stála většinu času dlouhá fronta zájemců. „Moc jsem uvítala tuto příležitost, je to tady pestré, krásně zorganizované a vaše studentky jsou velmi ochotné,“ pochvalovala si například Lidmila Vlčková z Českých Budějovic, podle jejíchž zkušeností je v současné době těžší než dřív dostat se do ordinací, protože lékaři jsou přetížení a pacienti musí na vyšetření dlouho čekat.

Včasná diagnóza může být u řady nemocí rozhodující, což se týká jak onkologických onemocnění, tak dalších chorob. Výrazné zastoupení měla Liga proti rakovině, jejíž názorná výstava se spoustou působivě podaných informací a argumentů poutala značnou pozornost. Velký zájem byl také o materiály vydané naší fakultou, jako je například brožura Cvičení pro zdraví – podpora zdraví a kvality života osob s kardiometabolickým syndromem. Státní zdravotní ústav pořádá Den zdraví pravidelně, například letos na jaře se konal na sídlišti Máj. Vždy se při těchto příležitostech hodně mluví o nutnosti pravidelného pohybu, následcích obezity a kouření i o dalších rizikových faktorech. Organizátoři ocenili, že se o témata zajímalo i hodně mladých lidí. „Tato akce se vydařila skvěle – zájem o měření byl velký a lidé měli spoustu dotazů. Bylo znát, že se o své zdraví zajímají a jsou vděční za možnost se poradit,“ shrnula dr. Šedová.

Další příležitost k tomu budou mít návštěvníci Noci vědců, která se koná v pátek 30. září od 17 do 22 hodin v kampusu Jihočeské univerzity. Naše fakulta bude nabízet i tyto své služby, poradenství a prezentaci studijních programů v Klubu Kampa uprostřed areálu JU.