Den zdravotnických oborů se po covidové pauze vrací na ZSF JU

Ve středu 6. dubna od 10 hodin se na Zdravotně sociální fakultě JU koná Den zdravotnických oborů. Ve dvou největších přednáškových sálech a poté i v dalších učebnách se setkají ředitelé, hlavní sestry a další zástupci jednotlivých jihočeských nemocnic, vedení a vyučující naší fakulty i Jihočeské univerzity se studenty zdravotnických oborů. Našim studentům tato akce, která se letos koná už popáté, dává šanci, aby si udělali co nejlepší představu o tom, co je v praxi čeká a kde by mohli po absolvování školy najít uplatnění.

Po dvouleté pauze zapříčiněné pandemií onemocnění covid-19, která výrazně omezila setkávání lidí a podstatná část výuky se v té době odehrávala online, je Den zdravotnických oborů znamením návratu k běžnému životu. Zároveň bude příležitostí shrnout zkušenosti získané v tomto období, které na pomáhající profese kladlo obrovské nároky a v lecčems mohlo změnit zaběhaný režim či přinést nové požadavky na znalosti a dovednosti studentů i absolventů. Jihočeské nemocnice jsou pro ZSF JU významnými klinickými pracovišti, kam studenti chodí na praxe – proto je pro vedení naší fakulty a vyučující ve zdravotnických oborech tak důležité se po delším čase osobně setkat.

Den zdravotnických oborů bývá důkazem, že se fakulta snaží pečovat o vztahy s klíčovými klinickými pracovišti – odborná praxe v nemocnicích je totiž pro zdravotnické obory zcela zásadní a tvoří velký podíl v celém studiu. „Vážíme si toho, že k nám přijedou ředitelé nemocnic a další členové vrcholného managementu. I oni vnímají, že je nutné být v osobním kontaktu, protože ne všechno lze vyřešit přes maily, telefony či setkání online. Samozřejmě jsme byli rádi, že během pandemie nám z nemocnic průběžně přicházelo velké množství pochval za práci našich studentů, kteří se v náročném období osvědčili. Tím víc se nyní všichni těší, až se potkáme osobně,“ vysvětlila děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D.

V jihočeských nemocnicích nachází zaměstnání mnoho absolventů ZSF JU, takže Den zdravotnických oborů slouží i ke zvýšení informovanosti našich studentů o jejich možném pracovním uplatnění. Pro vedení nemocnic bývá proto vítanou příležitostí, jak studenty oslovit se svými nabídkami. Hlavním smyslem celé této akce je upevnění vztahu fakulty s klientskými pracovišti: navzájem si upřesnit, co je třeba zajistit k tomu, aby výuka byla co nejkvalitnější a ZSF JU mohla do praxe posílat absolventy připravené tak, jak nemocnice potřebují. Půjde také o další prohloubení spolupráce ve vědě a výzkumu. Toto setkání poskytuje fakultě i výbornou zpětnou vazbu. „Renomé fakulty se získává i tím, když nám ředitelé řeknou, že chtějí naše absolventy. Pokud jsou úspěšní, je to skvělá vizitka pro naši fakultu,“ dodala děkanka.