Dětská univerzita ZSF JU dokončila lekce pro první ročník a pro rodiče, druháci přijdou v sobotu 27. června

Za dodržení všech hygienických opatření v červnu Dětská univerzita ZSF JU uzavírá letní semestr. Během minulé soboty zvládli organizátoři v čase od 9 až do 17 hodin najednou zbývající tři lekce s dětmi prvního ročníku a zároveň uspořádali pro jejich rodiče kurz první pomoci. Výuka dětí 2. ročníku je v plánu také během celé soboty, a to 27. června.

Díky příznivé epidemiologické situaci už bylo nyní možné obnovit výuku celoživotního vzdělávání, takže děti a rodiče mohou opět na DUJU chodit do budovy ZSF JU v Nerudově ulici. Účast je samozřejmě dobrovolná, celkem přišlo třináct dětí a pět dospělých. Výuka se řídí aktuálními protiepidemickými doporučeními, v sobotu měli všichni včetně dětí v učebnách nasazené roušky. „Pro děti to je mimo jiné i šance naučit se obecným epidemiologickým postupům: mytí a dezinfekce rukou i správné nošení ústenky včetně jejího bezpečného snímání,“ shrnula odborná garantka Dětské univerzity ZSF JU PhDr. Věra Stasková, Ph.D. Po celý den s výukou i organizací pomáhali naši studenti. Děti se zapojily jako vždy s nadšením. „Už nám to bylo v karanténě dlouhé, Vojta se k vám moc těšil,“ řekla jedna z maminek, která ocenila i program pro dospělé, který připravili záchranáři. Během sobotního dopoledne a odpoledne probrali témata Nejčastější akutní stavy v dětském i v dospělém věku a pak také praktické postupy a zásady při poskytování první pomoci.

Děti se mezitím dozvídaly informace o zdravém stravování, obezitě a správném životním stylu, pak je čekala výuka Sestra v akci aneb Proč je v našem těle krev a poté lekce Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář, když teče krev. Vše bylo opět podáno názornou a interaktivní formou, která děti vtáhne do situace a z níž si mnoho zapamatují. Odpoledne byla připravena stanoviště před budovou, kde malí zdravotníci měli za úkol ošetřovat různé druhy krvácení. Začalo pršet, ale děti se natolik soustředily na ošetření svých raněných, že si deště ani nevšimly a pokračovaly v práci dál, aby udělaly vše potřebné. „Na konci setkání jsme měli pro ně připravené drobné odměny. Na dotaz, kdo s námi bude pokračovat do druhého ročníku, zvedli ruku úplně všichni,“ shrnula odborná garantka DUJU dr. Věra Stasková.

V sobotu 27. 6. 2020 dokončí DUJU děti z druhého ročníku navazujícího studia. Vzhledem k vzniklé situaci v souvislosti s šířením infekce COVID-19 bylo však nutné změnit obsah posledních dvou lekcí. Původně byly plánované v bazénu na téma: Pozor u vody aneb Jak bezpečně zachraňovat ve vodním prostředí. Organizátoři přišli s nápadem, že místo nich připraví téma Pozor na silnici, aneb Jak se chovat a bezpečně zachraňovat v dopravním provozu.

Závěrečné zakončení prvního ročníku a slavnostní promoce druhého ročníku se z původně plánovaného květnového termínu přesunují na září.