Dětská univerzita ZSF JU zakončila zimní semestr v sanitce Zdravotnické záchranné služby

Pátou lekcí zakončila Dětská univerzita ZSF JU zimní semestr, a to ve velkém stylu: k budově v Nerudově ulici přijel vůz Zdravotnické záchranné služby, v němž si mohly děti vše prohlédnout a zeptat se na detaily. Průvodcem jim byl absolvent ZSF JU Stanislav Haruda, který vystudoval obor Zdravotnický záchranář a nyní pracuje na záchrance v Třeboni. Byl mezi prvními studenty zapojenými do Dětské univerzity, měl tedy dobrou představu, co děti zajímá, a dokázal jim vše srozumitelně vysvětlit a ukázat. Děti mu na oplátku vyprávěly své vlastní zážitky se zásahem záchranářů, například u nemocných prarodičů nebo u sousedů. Lekce obsahovala také nácvik resuscitace na modelu a ukázku tzv. schodolezu, díky němuž mohou vozíčkáři zdolat schodiště. Děti byly z výuky nadšené a těšily se, až se opět setkají v únoru při začátku letního semestru.

Celkem jich do tohoto kurzu chodí 25, přičemž většina absolvovala loni část výuky online, protože kvůli pandemii nebylo možné setkávat se kontaktní formou. Což je právě pro tuto výuku zcela zásadní, takže nyní si praktické lekce pochvalovali jak žáci, tak i jejich rodiče. Výuka se koná za důsledného dodržování protiepidemických opatření. To mimo jiné vyžaduje rozdělení do dvou menších skupin, proto bohužel nebylo možné letos vzít na DUJU tolik zájemců, kolik se jich hlásilo. Do kurzu chodí jak děti z Českých Budějovic a okolí, tak opět i ze vzdálenějších míst, jako je Ševětín, Jindřichův Hradec či Horažďovice.

Právě ze západočeských Horažďovic jezdí se dvěma dětmi na DUJU vlakem Hana Kandrová, která se o této nabídce naší fakulty dočetla na internetu a velice ji zaujala. Pracuje ve školství a Dětská univerzita tohoto zaměření je podle ní užitečná i pro běžný život. Její jedenáctiletá Adriana a devítiletá Hanka nastoupily letos na podzim a moc se jim výuka líbí, baví je i domácí úkoly formou e-learningu. Zatím nejvíc je zaujalo sádrování a lekce se sanitkou.

Natálie Nováková, která chodí do osmé třídy ZŠ v Jindřichově Hradci, už si v praxi několikrát vyzkoušela dovednosti, které se na DUJU naučila. Dvakrát měla tuto příležitost při bojové hře Larpy inspirované středověkem, kde duchapřítomně zareagovala v případě otřesu mozku a vyraženého dechu. Její maminka, která pracuje jako sálová sestra v jindřichohradecké nemocnici, ji za to velmi chválí – líbí se jí také, že už má dcera zafixované základní návyky, jako například včasné použití hygienických rukavic. Natálka chodila na DUJU už loni, takže teorii se naučila i online a teď si doplňuje znalosti – ráda by někdy pracovala ve zdravotnictví. „Díky tomu, co se tady naučila, už umí rychle a správně zareagovat, když někdo potřebuje pomoci. To je v dnešní době velmi vzácná, ale moc potřebná schopnost,“ zhodnotila úroveň Dětské univerzity ZSF JU Jana Nováková.

V příštím semestru děti čekají například tyto lekce: Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář u člověka s termickým poraněním; Sestra v akci aneb Jak pečovat o dítě; Sestra v akci aneb Proč je v našem těle krev; Pozor na úrazy aneb Co musí umět zdravotnický záchranář, když teče krev a tématem poslední lekce v létě bude Jak člověk může prasknout aneb Co je obezita.