Dětskou univerzitu ZSF JU uzavřela lekce, jak si počínat při dopravní nehodě se šesti zraněnými

Velmi akční vyučování zakončilo letní semestr Dětské univerzity ZSF JU, který byl poznamenaný koronavirovou krizí, takže se během poslední červnové soboty muselo odehrát (za dodržení všech aktuálních hygienických opatření) několik posledních lekcí najednou. Uzavřely tak druhý ročník navazujícího studia, do něhož chodily děti, které už předtím absolvovaly první ročníky, takže jsou schopné zvládnout i náročnější úkoly.

Nyní jim organizátoři přichystali velkou výzvu: dopravní nehodu dvou aut se šesti zraněnými, a to tak sugestivně, že to vypadalo jako drsná realita. Studenti a studentka leželi na kapotě či vedle aut, seděli za volantem se zakrvácenou hlavou či na dalších místech v autě s jinými poraněními, jeden dokonce v šoku utekl od místa nehody a bylo třeba ho najít a přivést zpět. „Zranění“ se chovali tak jako v reálné situaci – sténali, stěžovali si na bolest, zlobili se, vzájemně si vyčítali, kdo to zavinil … Děti do akce vstoupily jako tým, v nepřehledné situaci se musely rychle zorientovat a rozdělit si role, zavolat záchranku a okamžitě zahájit první pomoc, než přijedou profesionálové. Poté jim studenti oboru Zdravotnický záchranář řekli své připomínky, jak ve své roli figurantů jejich výkony vnímali a zda by jim děti opravdu touto pomocí mohly zachránit život. Nakonec si děti celou situaci vyzkoušely ještě jednou, což bylo důležité, aby opravily chyby a vše si vryly do paměti. Za své počínání sklidily pochvalu a ověřily si, že chybami se člověk učí. Hlavně ale získaly sebevědomí, jistotu a přesvědčení, že alespoň základy první pomoci zvládne každý a musí se o ně pokusit, pokud se ocitne tam, kde může někomu zachránit život.

Vše se odehrávalo pod vedením koordinátorky DUJU Věry Staskové a odborného garanta Radima Baxy ve spolupráci se studenty ZSF JU. Velikost a náročnost této lekce na děti velmi zapůsobila: musely se hodně snažit, aby v nastalém zmatku včas ošetřily tolik zraněných a stihly vše, co je nezbytné, než přijedou profesionální záchranáři. „Musíte počítat s tím, že vždycky ta situace bude jiná, než si ji představujete při výuce ve škole. Pokaždé to bude chaos a jistě bude na místě i spousta lidí, kteří si myslí, že by to udělali lépe než vy,“ řekl jim i ze svých vlastních zkušeností absolvent oboru Zdravotnický záchranář Radim Baxa. Podle něho tito malí studenti DUJU probrali za poslední dva roky kompletně základy první pomoci včetně akutních stavů, které přímo, či nepřímo ohrožují život. Se zásahem u dopravní nehody se děti setkaly už při loňském letním táboře DUJU v Hradcích. Nyní ve druhém ročníku bylo možné vše probrat hlouběji, aby děti dokázaly vyhovět základním požadavkům: pohlídat si vlastní bezpečí, zorganizovat postup při zásahu, zavolat profesionální pomoc a poskytnout kvalitní předlékařskou péči. Lekce se zúčastnilo 11 dětí, dvě byly omluvené. „Za tak kvalitně připravenými lekcemi nám stojí za to dojíždět i ze Strakonic. Jsme tu od prvního ročníku a naše děti jsou naprosto nadšené,“ shrnula Hana Nováková, která mluvila i jménem své kamarádky – obě už druhým rokem ze Strakonic přivážejí na lekce do Českých Budějovic své syny a mrzí je, že druhým ročníkem musí tento vyučovací cyklus skončit.

Původní plán závěru druhého ročníku DUJU počítal s lekcí záchrany tonoucího a měl se odehrát v plaveckém bazénu, avšak v době platnosti zpřísněných hygienických podmínek bylo obtížné ho zrealizovat. „Nicméně slíbili jsme dětem, že jim i toto zkusíme jednorázově vynahradit, aby ani o tuto lekci nepřišly,“ poznamenala PhDr. Věra Stasková, Ph.D., a upřesnila, že promoce Dětské univerzity ZSF JU se budou konat 5. září 2020.