Docentka Konečná se v Rize účastnila zasedání Bioetické komise Rady Evropy a měla tam i další přednášku

Doc. PhDr. Hana Konečná, Ph.D., z Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích ZSF JU se v polovině listopadu zúčastnila v Rize zasedání Bioetické komise Rady Evropy, jejíž je členkou. Bioetická komise je orgán, který formuloval Úmluvu o lidských právech a biomedicíně, což je mezinárodní smlouva, která upravuje práva pacientů v souvislosti s medicínou, léčbou i výzkumem. Tato úmluva byla přijata členskými státy Rady Evropy v roce 1997, Česká republika ji ratifikovala o čtyři roky později v roce 2001. Je v ní například zakotven informovaný souhlas či zákaz obchodu s lidským tělem. Komisi tvoří zástupci evropských států a zasedá dvakrát ročně, obvykle v sídle Rady Evropy ve Štrasburku. „Tentokrát se jednání konalo v Rize, protože Lotyšsko předsedalo Radě Evropy a připravilo k tomu ještě další akce. Jednání komise v Rize předcházela konference Promoting autonomy in mental health care, kde se řešila i deinstitucionalizace psychiatrické péče a práva pacientů s mentálními problémy. Samotné jednání bioetické komise se věnovalo například těmto tématům: participace dětí v rozhodování o jejich zdravotní péči, umělá inteligence a vztah lékař – pacient, spravedlivý a včasný přístup k inovativní léčbě a také technologiím v systémech zdravotní péče či zapojení mladých do diskusí o bioetických tématech,“ upřesnila doc. Konečná.

Kromě jednání Bioetické komise měla v Rize ještě přednášku nazvanou „Quo vadis, assisted reproduction“ pro neziskové organizace zaměřené na podporu rodiny. Přednáška byla streamovaná a vysílala se také do sousední Litvy. Zaznamenala ohlas i v lotyšském tisku: https://www.aprinkis.lv/index.php/sabiedriba/gimene/47304-riga-notiks-hanas-konecnas-lekcija-maksliga-apauglosana-un-bernu-tiesibas. Téma lotyšské kolegy zaujalo natolik, že si vyžádali si svolení s překladem rozhovoru, který s doc. Konečnou před časem vedl novinář Marek Kerles: https://telos.lv/berni-pec-vientulu-viriesu-pasutijuma

Více ZDE: