Dva pedagogové z University of Sarajevo vyučovali na Zdravotně sociální fakultě

Zdravotně sociální fakulta JU hostila v týdnu od 21. do 25. února 2022 dva erudované akademické pracovníky z University of Sarajevo, Faculty of Health Studies. Vedran Ðido během svého výukového pobytu přednášel studentům ošetřovatelství a zdravotnického záchranářství a Eldad Kaljić vyučoval studenty fyzioterapie. Výukový pobyt byl realizován v rámci projektu 2020 Erasmus+ KA 107 Kreditové mobility, který je zaměřen na spolupráci ZSF JU s univerzitami v Bosně a Hercegovině, v Izraeli, v Kanadě, v Albánii a v Nepálu.

Vedran Ðido  přednášel pro 1. ročník ve studijním programu Všeobecné ošetřovatelství na téma Charakteristika  a formy úspěšné komunikace ve zdravotním systému a budoucím záchranářům ve 2. ročníku na téma Rychlá a snadná interpretace EKG. Přednášky přinesly zajímavý pohled na problematiku, a to velmi interaktivní formou. Také se setkal se studentkou Glorií Babič, která absolvuje praktickou stáž v českobudějovické nemocnici v rámci Erasmus +. Eldad Kaljić ve svých výukových vstupech seznámil studenty 2. a 3. ročníku studijního programu Fyzioterapie s problematikou fyzioterapie a multidisciplinární péče u adolescentů s deformitami páteře a velmi aktuální problematikou metodik a technik fyzioterapie při radikulární bolesti dolní části zad.

Oba pedagogové velmi kladně hodnotili zájem studentů, a především jejich výbornou jazykovou vybavenost, která umožnila bohatou a konstruktivní diskusi. Setkali se se zástupci Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče, Ústavu fyzioterapie a vybraných medicínských oborů a také s děkankou fakulty a s proděkanem pro zahraniční vztahy. Dále navštívili vybraná klinická pracoviště fakulty včetně Centra fyzioterapie ZSF JU, Nemocnice v Českých Budějovicích a Slatinných lázní v Třeboni a centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením Arpida. Zejména ocenili úzkou spolupráci těchto pracovišť a fakulty a snahu o integraci terapeutických znalostí z akademického prostředí do reálné praxe.

Spolupráce obou univerzit se ještě více prohloubila i díky realizaci dvouměsíčních odborných praxí studentů University of Sarajevo na ZSF JU ve studijních programech Všeobecné ošetřovatelství a Fyzioterapie. V současné době absolvují na ZSF JU tyto praxe celkem čtyři studenti z Bosny a Hercegoviny. Na výukový pobyt na University of Sarajevo, Faculty of Health Studies, v průběhu letního semestru AR 2021/2022 zavítají dvě vyučující studijního programu Fyzioterapie: Mgr. Alena Bínová a Mgr. Eliška Nováková.