Dva vyučující naší fakulty obdrželi významné ocenění za záchranu dítěte

Cenu Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR obdrželi Mgr. Jiří Majstr a MUDr. Jan Jakub Hájek, zaměstnanci ZZS Jihočeského kraje, kteří vyučují ve studijním programu Zdravotnické záchranářství na ZSF JU. Byli oceněni za vysoce profesionální výkon při záchraně tonoucího batolete v náročných podmínkách. Cenu jim předali 26. října 2022 v rámci XXVIII. Dostálových dnů urgentní medicíny v Ostravě prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb MUDr. Marek Slabý a ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje MUDr. Roman Gřegoř.

MUDr. Jan Jakub Hájek a Mgr. Jiří Majstr byli členy výjezdové skupiny Letecké záchranné služby JčK, která 1. prosince 2021 ve večerních hodinách zasahovala společně s pozemními posádkami u tonutí dvou osob v řece. Jednalo se o noční let za využití optiky pro noční vidění s přistáním do neznámého terénu. Při dosažení místa zásahu posádkou LZS již byla žena s dítětem batolecího věku vytažena z vody na břeh. Tým LZS ihned převzal od pozemní posádky ZZS probíhající kardiopulmonální resuscitaci batolete. Lékař u něj indikoval zajištění dýchací cesty a intraoseální vstup do cévního řečiště. Vstupní tělesná teplota dítěte 21,8 °C svědčila o těžké hypotermii, proto byl algoritmus KPR přizpůsoben pro hypotermického pacienta. Po dvaceti minutách KPR se na EKG objevila elektrická aktivita bez mechanické odpovědi srdce (PEA). MUDr. Hájkovi se podařilo vyjednat přijetí pacienta na speciální pracoviště, které disponuje extrakorporální membránovou oxygenací oběhu (ECMO). Za kontinuální manuální resuscitace byl malý pacient posádkou LZS transportován do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Předání batolete ECMO týmu vedenému prof. MUDr. Bělohlávkem proběhlo rychle, hladce a vstřícně. Během několika minut bylo dítě napojeno na mimotělní oběh a po třech týdnech intenzivní péče přeloženo do nemocnice v místě bydliště. Aktuálně je dítě v následné péči bez vážného neurologického deficitu.

Z pohledu ZZS JčK se jedná o raritní případ, kdy byla poskytována protrahovaná KPR u těžce podchlazeného dítěte s následným úspěšným zajištěním speciální nemocniční intenzivní péče vedoucí k spontánní obnově oběhu.

Podrobnosti a fotogalerie jsou ZDE:

Článek v Deníku ZDE:

Rozhovor v Českém rozhlase ZDE: