Zvídavé děti, které na fakultu přilákal příměstský tábor DUJU, se nejdřív učily poskytnout první pomoc

Letní příměstský tábor Dětské univerzity Zdravotně sociální fakulty JU začal v pondělí hned velmi akčně – lekcemi, které děti seznámily se základy poskytování první pomoci. Od samého začátku tím tato akce, jež se koná až do pátku, naplňuje své letošní téma "Zdravotníci v akci". Letního tábora, který se podobně jako všechny programy Dětské univerzity (jarní příměstský tábor i pravidelné cykly v semestru na ZSF JU) těší velké popularitě a zájmu veřejnosti, se tentokrát účastní 19 dětí. Základnu mají v budově v ulici U Výstaviště a na obědy chodí do menzy Jihočeské univerzity. Rodiče je denně přivážejí z Českých Budějovic a okolí, např. z Boršova, Hluboké nad Vltavou či Hosína, ale dokonce i ze vzdálené Kardašovy Řečice.

Po teoretickém úvodu v pondělí rychle přišly na řadu praktické úkoly. Děti v pěti skupinkách ošetřovaly „pacienty“ s podezřením na zlomeninu páteře, s otevřenou zlomeninou nohy, tepenným krvácením na předloktí, s cévní mozkovou příhodou a epileptickým záchvatem. Tedy v situacích, s nimiž se mohou setkat na ulici, doma či jinde v běžné praxi – a každý, kdo umí správně a rychle zareagovat, může někomu zachránit život. Neméně důležitá je schopnost účinně pomoci při dalších potížích, proto se děti učily například to, jak vynést kamaráda do schodů. Odpoledne se ještě více vžily do role záchranářů a musely si poradit i v situacích, které díky působivému maskování vyžadovaly větší dávku odvahy a profesionality.

Jejich počínání sledovali a hodnotili studenti v čele s lektorem Bc. Radimem Baxou, který je absolventem naší fakulty. Nyní pracuje na ARO českobudějovické nemocnice a na ZSF JU pokračuje v navazujícím studiu. Pomáhají mu studentky a studenti programů Pediatrické ošetřovatelství, Ošetřovatelství a Zdravotnické záchranářství, a to včetně jednoho absolventa ZZ. Koordinátorkou DUJU je nově Mgr. Milena Mágrová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Program letního příměstského tábora je sestavený tak, aby si děti zábavnou a hravou formou osvojily znalosti a dovednosti při poskytování první pomoci v modelových situacích, v komunikaci s nevidomým kamarádem, péči o dítě, fyzioterapii, práci s mikroskopem či se naučily prvky sebeobrany. V úterý ráno účastníky přišla pozdravit děkanka Zdravotně sociální fakulty JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která jim popřála týden plný příjemných zážitků, během něhož se naučí spoustu zajímavých a užitečných věcí. Program letošního letního tábora ZSF JU je podle ní velmi bohatý a dobře prezentuje zaměření naší fakulty na pomáhající profese. Úterý zahájily děti v tělocvičně Centra fyzioterapie ZSF JU: kromě cvičení se učily i správnému držení těla a viděly, co vše je možné na toto téma zjistit díky speciálním přístrojům. V programu nechybí ani výuka angličtiny s cílem zvládnout jednoduché situace včetně telefonátu na linku 155. Na další z lekcí se žáci potkají i se speciálně vycvičeným psem a na čtvrtek je připravený celodenní výlet. V pátek odpoledne je v plánu slavnostní zakončení a předání diplomů a odměn: podle počasí buďto v budově fakulty, anebo v lesoparku Stromovka.