Jarní příměstský tábor ZSF JU otevřel dětem sociálně zaměřená témata

Spokojené a s radostí, že mají nové zážitky i kamarády, odcházely v pátek odpoledne děti z jarního příměstského tábora, který pro ně od pondělí organizovali vyučující z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd za významné pomoci studentek a jednoho studenta sociálních oborů. Zúčastnilo se ho 14 dětí hlavně z Českých Budějovic a blízkého okolí, ale například i z Týna nad Vltavou. „Ještě nevím, co chci dělat, až budu velký – ale rozhodně chci ještě dlouho chodit do vaší školy,“ shrnul po skončení celé akce devítiletý Honzík.

Tábor byl zaměřený na sociální témata, konkrétně na různé formy, jak pomáhat lidem s postižením, seniorům a dalším potřebným. Právě toto nevšední zaměření velmi oceňovali rodiče, kteří svým potomkům vybrali tento program pro jarní prázdniny. „Už jsme se účastnili různých táborů, které byly zaměřené třeba na sport nebo počítače. Toto je něco jiného a právě to nás zaujalo, protože v dnešní době je nutné dětem a nejen jim vysvětlovat, proč je důležité nemyslet jen na sebe. Poznat sociální témata je užitečné pro každého, aby měl možnost přerovnat si žebříček hodnot – obvykle si člověk myslí, že jeho problémy jsou ty nejhorší, ale pak zjistí, že je to jinak,“ shrnula maminka jedenáctiletého Kuby a osmileté Julie Klimperových, kteří dosud zkušenost se Zdravotně sociální fakultou JU neměli.

Naopak dvanáctiletý Vašek už u nás absolvoval dva příměstské tábory – jeden jarní a jeden v létě, navíc je zkušeným studentem Dětské univerzity, protože teď chodí už do druhého ročníku. „Moc ho zajímá přírodověda, hlavně to, jak funguje lidské tělo. Nejdřív začal chodit do kurzu Červeného kříže a zdravotnická témata ho zaujala. Sociální zaměření příměstského tábora jsme také uvítali, protože s lidmi s handicapem se děti běžně nesetkávají a bojí se jim pomoci, protože nevědí jak,“ popsala maminka Monika Zárybnická.

Organizátoři ze sociálních oborů během týdne otevřeli dětem svět, v němž jim dali příležitost poznat jiné priority, naučit se vcítit do potřeb lidí s handicapem, způsobu jejich uvažování a zjistit, co je pro ně důležité a co jim dělá radost. To vše formou her, exkurzí do míst, kam se běžně nedostanou, i při mnoha debatách. V úvodu děti pozdravila děkanka fakulty Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., pak se seznámily s prostředím i mezi sebou a odpoledne je čekalo téma „Jak se cítí člověk s postižením?“ V úterý přišla na řadu exkurze do Centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, s nímž naše fakulta úzce spolupracuje, a odpoledne se konal workshop o dobrovolnictví. Téma středeční exkurze znělo Policie, psovodi a sebeobrana, odpoledne pak děti vyráběly přání k Mezinárodnímu dni žen a ve čtvrtek je zanesly do Domova pro seniory Máj České Budějovice, kde potěšily babičky a dědečky milým setkáním i písničkami. Velmi akční odpoledne zažili školáci díky vstřícnosti ZŠ Kubatova, kde se v tělocvičně setkali s hráči FBC Štíři, kteří s velkými úspěchy hrají florbal vozíčkářů. V pátek byl na programu workshop zaměřený na prevenci rizikového chování a pak přišel čas na rozloučení a předání diplomů. Předaly jim je koordinátorka Dětské univerzity Mgr. Milena Mágrová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče a Mgr. Ing. Renata Švestková, Ph.D., a Mgr. Klaudie Němečková z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd. Významnou oporou byli studenti 2. ročníku bakalářského studijního programu Sociální práce, jmenovitě: Klára Josefína Strychová, Barbora Růžičková, Přemysl Zeman, Nikola Fučíková, Anna Bednářová, Jana Ivanovová, Hana Neumanová, Terezie Plzáková a Natálie Procházková.