Jarní příměstský tábor ZSF JU seznámil děti s řadou témat, která obsahují sociální obory vyučované na fakultě

Florbal na invalidním vozíčku, dobrovolnictví, návštěva u koní, trénink na lezecké stěně, zooterapie s papoušky a psy, možnost vyzkoušet si geronto-oblek či brýle simulující vady zraku, vliv alkoholu a drog … Tyto a další aktivity naplnily program jarního příměstského tábora ZSF JU. Konal se od pondělí 28. 2. do pátku 4. 3. 2022, tedy v týdnu, kdy měly děti na Českobudějovicku a Českokrumlovsku jarní prázdniny. Příměstský tábor je určený dětem ve věku 8 až 13 let a už má na ZSF JU tradici a dobré jméno. I letos o něj byl velký zájem, takže jeho kapacita byla brzy obsazena do posledního místa. Zúčastnilo se ho 17 dětí hlavně z Českých Budějovic a blízkého okolí, ale dojížděly i děti z Dolního Bukovska, Týna nad Vltavou a Borovan.

Podobně jako lekce Dětské univerzity během semestru, je i jarní příměstský tábor zaměřený na témata vycházející ze studijních programů, které Zdravotně sociální fakulta JU vyučuje. V tomto případě se jednalo o témata ze sociální oblasti, která nabídla spoustu šancí navštívit atraktivní prostředí, kam se děti samy jen tak snadno nedostanou, setkat se s inspirativními lidmi, vyzkoušet si různé pomůcky a rozšířit si obzory. A samozřejmě potkat nové kamarády, a to nejen mezi svými vrstevníky, ale naučit se v přátelské atmosféře komunikovat i s vysokoškolskými studenty a pedagogy. To vše se potkalo v tématu tábora „Sociální pracovník pomáhá lidem s postižením“ a výsledkem byla velká spokojenost dětí i jejich rodičů.

„Celý program byl dobře postavený a komunikace s organizátory byla skvělá. Dcera má vztah ke zvířatům, takže nás při rozhodování upoutaly hlavně všechny ty terapie se zvířaty, ale líbila se nám také možnost poznat něco dalšího. Zaujala mě její reakce na florbal, který si vyzkoušela poprvé – večer jsem dostal přednášku o tom, kolik stojí vozíčky pro handicapované a jak se žije lidem s postižením,“ uvedl Rostislav Smíšek z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity, který se o konání našeho tábora dozvěděl z nabídky určené pro zaměstnance. Spokojená byla i maminka jedenáctileté Adélky Pykalové, která během roku navštěvuje lekce Dětské univerzity, odkud k ní také informace o jarním táboře doputovala. „Tyto lekce se jí moc líbí, takže máme plnou důvěru i k dalším akcím, které vaše fakulta pořádá. Program je pestrý a dá dětem hodně. Například možnost posadit se na invalidní vozíček a zkusit si, jaké je to být na něj odkázán, na dceru hodně zapůsobila. Člověk najednou o lidech s handicapem přemýšlí jinak,“ shrnula paní Pykalová.

Poděkování na fakultu adresované děkance ZSF JU napsali v polovině března také Dočkalovi. „Tohoto tábora se zúčastnil náš syn a každý den byl ze všech aktivit nadšený. Mně se také velmi líbila hlavní myšlenka tohoto tábora se sociálním podtextem Sociální pracovník pomáhá lidem s postižením. Věřím, že toto téma děti hravou formou oslovilo a naučily se vnímat i jiné příběhy lidí a prostředí. Podle fotografické dokumentace a spokojených dětských tvářiček jde vidět, že vložená energie a čas do přípravy tábora stály za to," shrnula Jana Dočkalová.

Tábor byl zaměřen na obory studované za Zdravotně sociální fakultě JU, samozřejmě hravou formou přizpůsobenou dětem. Velmi je zaujal například geronto-oblek, což je speciální kombinéza vytvořená tak, aby za pomoci různých zátěží simulovala stařecký pohyb se všemi omezeními pohybovými, zrakovými i sluchovými. Každé dítě si ho mohlo vyzkoušet a projít se v něm po chodbě fakulty s hůlkou, zkusit si sednout, lehnout a pak zase bez pomoci vstát a také si něco napsat u stolu. Působivou návštěvu přímo na fakultě obstaraly ukázky canisterapie od sdružení Hafík a také ornitoterapie se dvěma papoušky Ara, které předvedla Romana Bočková z Rodinného centra Rozárka. Atraktivní byla návštěva hiporehabilitačního střediska Vladykův dvůr. Velmi akční odpoledne zažili školáci v pondělí díky vstřícnosti ZŠ Kubatova, kde se v tělocvičně setkali s hráči FBC Štíři, kteří s velkými úspěchy hrají florbal vozíčkářů. V pátek odpoledne děti prověřily svoji zdatnost a odvahu při tréninku v lezeckém centru Stěna Lanovka na Lannově třídě v centru Českých Budějovic, což bylo nové obohacení programu této tradiční akce.

"Pomáhající profese, pro které naše studenty připravujeme, získávají ve společnosti, vlivem současných okolností (covidová pandemie, válka na Ukrajině aj.), stále vyšší význam (a snad i uznání). Je důležité seznamovat naši nejmladší generaci s aktivitami, které k těmto profesím patří," zhodnotila děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D. Dodala, že si váží kolegyň a kolegů, kteří k velkému pracovnímu zaneprázdnění zvládají i další aktivity, např. aktivity Dětské a juniorské univerzity, a předávají své zkušenosti, rady a úsměvy našim nejmladším. Hlavní koordinátorkou byla Mgr. Ing. Renata Švestková, Ph.D., která se práci s dětmi věnuje řadu let. Tuto akci připravila společně s Mgr. Bohdanou Břízovou, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd ZSF JU. Podílely se na ní také studentky, a to Bc. Klaudie Němečková ze studijního programu Management sociální práce v organizacích/PS/2. ročník a studentky ze Sociální práce/PS/2. ročník Adéla Pechová, Renata Reinová, Pavlína Strnadová, Vanesa Tejmlová, Lucie Balíková.

Fotografie z dalších dnů tábora (florbal, koně, papoušci, psi, geronto-oblek atd.) jsou u zprávy ZDE: