Klinický farmaceut dr. Suchopár mluvil o rizicích kombinace léků, potravin i nápojů

Velký zájem posluchačů vyvolala přednáška klinického farmaceuta PharmDr. Josefa Suchopára z Prahy, který byl 26. března hostem ZSF JU. Ve dvou největších přednáškových sálech jeho téma „Léky a jejich kombinace se vším, co k životu potřebujeme i nepotřebujeme“ vyslechlo asi 180 posluchačů, z nichž velká část byla z Univerzity třetího věku ZSF JU, ale v sále F seděli i studenti sociálních oborů, nutriční terapie a další. Akci uspořádala Krajská rada seniorů Jihočeského kraje ve spolupráci se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity a Radou seniorů České republiky pod záštitou náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje doc. Lucie Kozlové.

Účastníky přivítala děkanka fakulty Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., skvělé ohlasy zaznamenala garantka U3V doc. PhDr. Jana Šemberová, CSc. „Byla to velmi erudovaná prezentace připravená cíleně pro dané auditorium. Hned po skončení jsem zaznamenala dotazy, kdy doktora Suchopára zase pozveme, protože přítomné velmi zaujal. Informací bylo mnoho a téma je široké, takže by lidé stáli o další pokračování,“ shrnula docentka Šemberová a doplnila, že host spolupracuje s Karlovou univerzitou a ve stejný den měl pak ještě přednášku v českobudějovické nemocnici.

Během dvou hodin zaznělo mnoho užitečných rad, mimo jiné velmi důrazné doporučení, aby si lidé přečetli příbalové letáky k lékům, než je začnou užívat – aby dbali na správné dávkování a hlídali si kombinaci léků. Podrobnosti se lidé dozvěděli také o vlivu nápojů, potravy, superpotravin, vitamínů, minerálů, doplňků stravy a rostlinných přípravků. „U řady léků je ovlivněno vstřebávání nápoji, potravou, doplňky stravy apod. Nevhodné braní léků může mít někdy i toxické účinky, pokud se v jedné chvíli podají s jiným lékem. Když lékař řekne: tento lék užívat ráno, tento lék užívat večer, ví, proč to říká. A pokud si všechny léky nasypeme do hrsti najednou, zhatíme záměr lékaře a sami sebe vystavíme zbytečnému riziku,“ vysvětlil doktor Suchopár.