Konference „Etika v 21. století ve zdravotní a sociální péči“ přinesla podnětnou diskusi a měla skvělý ohlas

Velmi bohatou a podnětnou diskusí se vyznačovala mezinárodní odborná konferenci „Etika v 21. století ve zdravotní a sociální péči“, kterou ve čtvrtek 25. dubna uspořádala Zdravotně sociální fakulta JU za přítomnosti významných hostů z celé republiky. Konala se na počest osmdesátých narozenin lékaře, vědce, vysokoškolského pedagoga a autora řady odborných publikací z oblasti psychosomatiky a etiky, doc. MUDr. Jiřího Šimka, CSc., který je členem Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích ZSF JU a na naší fakultě působí už osmnáct let.

V úvodu mu poblahopřála děkanka fakulty Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která mu poděkovala za jeho letité působení na ZSF JU a věří, že tato spolupráce bude pokračovat ještě řadu let. Docent Šimek poté vysvětlil, jak se zrodil nápad uspořádat konferenci o etice. Zavzpomínal přitom na profesora Miloše Velemínského, který měl být mezi hosty této akce, avšak nedávno bohužel náhle zemřel. „Profesora Velemínského jsem si od počátku velice vážil a jeho odchod mě zasáhl. Mým zdrojem inspirace bylo, že když profesor Velemínský slavil osmdesátku, měl zde také konferenci. Jak jinak slavit na akademické půdě výročí než při konferenci, kde se lidé sejdou?“ Připomněl, že profesor byl nejen zakladatelem neonatologie, ale i pediatrem, kterého rodiče i děti obdivovali a velmi milovali. „Ke svým pacientům byl velice vlídný – tak by měla vypadat etika v praxi. V jeho ordinaci to bylo krásně vidět, možná se tam měly odehrávat stáže,“ dodal doc. Šimek při své vzpomínce na kolegu. Proděkan pro akademické záležitosti Mgr. Ondřej Doskočil, Th.D., který akci moderoval, při této příležitosti upozornil na zatím poslední knihu doc. Šimka nazvanou O morálce a o stavu morálky v Čechách. Vyšla loni a prof. Velemínský ji se zájmem přečetl a s autorem o ní diskutoval.

Docent Šimek poté vystoupil s příspěvkem Etika zdravotní a sociální péče v 21. století. Také další přednášky dokazovaly, že téma etiky prostupuje veškerým děním. Mluvilo se například o obecném dobru, odvaze, úzkostech a studu, o potřebě naděje a důvěry apod. Velkou pozornost vzbudil příspěvek o etických problémech ve výuce ošetřovatelství, díky osobním zkušenostem proděkana Doskočila bylo velmi poutavé i vyprávění o činnosti nemocničních kaplanů a jejich přínosu k humanizaci českého zdravotnictví. Konference se zabývala otázkou etiky v celém spektru vědních disciplín, především však v kontextu zdravotně-sociálním a z pohledu společenskovědních a humanitních oborů. Její garantkou byla ředitelka pořádajícího Ústavu humanitních studií v pomáhajících profesích Ing. Radka Prokešová, Ph.D. Program byl sestaven tak, aby přispěl k šíření povědomí o podobách etiky v kontextu zásadních etických a filozofických otázek dnešní doby, a to z pohledu širokého spektra současných vědních oborů. Ve dvou sekcích nabídla akce až do pozdního odpoledne 19 příspěvků s velmi různorodými tématy, která se dotýkala i praktických záležitostí, jako jsou například pociťování bolesti, pravidla dárcovství substancí lidského původu, environmentální zdraví, manažerská praxe, marketing či třeba etický podtext v novodobých pohádkách.

Právě díky neobyčejně širokému zaměření vyvstalo během dne velké množství otázek a podnětů, které v diskusním fóru obohatily přítomné o další názory, zkušenosti a analýzy. Setkání odborníků, kteří se věnují etice a morálce v souvislostech a z mnoha úhlů pohledu, tak vytvořilo na naší fakultě velmi přátelské a inspirativní prostředí.