Skip to main content

Konference potvrdila, že zaměření ZSF JU je velmi perspektivní a žádané

Výstavba malého modulárního reaktoru a vědecko-výzkumného parku v jižních Čechách by podle vedení Jihočeského kraje mohla přinést až tři tisíce nových pracovních míst, z nichž velká část požaduje vysokou kvalifikaci. Jihočeská univerzita vnímá naléhavost v potřebě zaplnit mezery, které má region v nabídce technických a souvisejících oborů, a připravuje pro uchazeče nové studijní programy. Potřebu odborníků schopných efektivně reagovat na technologické a environmentální výzvy potvrzují i zástupci Skupiny ČEZ, která chce první malý modulární reaktor vybudovat v Temelíně v první polovině 30. let. Zároveň by na pozemcích u Jihočeského letiště v Českých Budějovicích mohl vzniknout vědecko-výzkumný park.

Tyto a další informace zazněly při jednání odborníků během konference věnované rozvoji jaderné energetiky v jižních Čechách, která se ve středu 27. listopadu konala na naší fakultě a přivedla k nám i významné osobnosti včetně předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby, primátorky Českých Budějovic Dagmar Škodové Parmové, rektora JU Pavla Kozáka a rektora VŠTE Vojtěcha Stehela.

Co tato událost znamenala pro naši fakultu a proč se konala právě v jejích prostorách, vysvětlila Zuzana Freitinger-Skalická, Ph.D., proděkanka pro studijní a sociální záležitosti, která působí na Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva.

„Náš ústav dlouhodobě spolupracuje s ČEZ v souvislosti se studijními programy Ochrana obyvatelstva s CBRNE a Radiologická asistence, u nichž je významné protnutí s jadernou energetikou. Zaměstnanci ČEZ u nás vyučují a například absolvent naší fakulty Josef Kaňkovský je nyní „styčným důstojníkem“ zajišťujícím spolupráci mezi školami a ČEZ,“ popsala proděkanka vztah ZSF JU k této problematice. Z tohoto úzkého propojení logicky vyplynulo, že se naše fakulta ve spolupráci s JU a jejím kariérním centrem stala spolupořadatelem této významné konference. Na organizaci se podílela i řada našich studentů a studentek.

Konference se konala v největším přednáškovém sále E, odkud bylo dění přenášeno ještě do sousedního sálu F, který byl zaplněný hlavně studenty. Téma se nejvíc dotýkalo studijních programů Ochrana obyvatelstva se zaměřením na CBRNE a Radiologická asistence, ale byli tam i studentky a studenti jiných oborů a dalších fakult Jihočeské univerzity, například přírodovědecké.

Projekt na vybudování malých modulárních reaktorů a servisních a vývojových center v Jihočeském kraji přinese poptávku po stovkách odborníků, což budou zaměstnanci na různých úrovních a také jejich rodiny. Lze tedy očekávat příliv lidí do Jihočeského kraje, kteří se sem nastěhují za prací. Budou zde také vychovávat děti, které v jižních Čechách budou chodit do školy, ideálně pak využijí i nabídky vysokoškolského studia v našem kraji. Přinese to i potřebu většího množství lékařů, zdravotníků i dalších profesí, na něž připravuje studenty naše fakulta. „Potenciál je obrovský a nabídka naší fakulty je v tomto ohledu velmi atraktivní a perspektivní,“ zdůraznila proděkanka Zuzana Freitinger-Skalická.

Fotogalerie

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice +420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. Boreckého 1167/27, 370 11 České Budějovice+420 389 037 501 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1