Lekcemi o obezitě a revmatismu začal další semestr Dětské univerzity

Dětská univerzita ZSF JU zahájila v sobotu nový semestr, který naplní pět lekcí a 20. května se děti mohou těšit na slavnostní zakončení včetně promoce pro druháky. Do té doby je ještě čeká pestrý program, při němž se hravou formou dozvědí informace o mnoha zajímavých tématech, které jim pak mohou být užitečné i doma či ve škole. Týkalo se to i prvních lekcí tohoto semestru: prváci probírali základy zdravého stravování v lekci Jak člověk může prasknout aneb Co je obezita a druháci se zabývali revmatismem. Obě témata velmi nápaditou a názornou formou, včetně různých pomůcek a podnětných úkolů, představovala dětem reálný život – jak lidí s nadváhou, tak s bolestivým revmatismem.

PhDr. Věra Stasková, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče, která lekci nazvanou „Víme, co je revma aneb Známe problémy lidí s revmatismem?“ vedla, rozdělila děti do různých stanovišť a pozvala na fakultu také pacientku Marii Kubalovou. Tato žena, která onemocněním trpí už třicet let, dětem velmi trpělivě vysvětlovala, oč se jedná. „Většinou mají lidé v podvědomí, že revma patří ke stáří, ale není to tak vždy. V každém případě je užitečné, když se o tom děti dozvědí touto formou, protože se mohou líp vcítit třeba i do pocitů svých prarodičů nebo je napadne pomoci někomu dalšímu,“ shrnula paní Kubalová, která je členkou českobudějovické Revma Ligy, v níž působí i dr. Stasková. Mj. tam pacienti pravidelně cvičí rozvíjení jemné motoriky, například ruční prací trénují pohyblivost prstů. Děti se dozvěděly, že revmatoidní artritidou trpí jedno procento světové populace a je to nemoc nevyléčitelná, ale léčitelná. Velmi je zaujaly i různé pomůcky, které usnadní oblékání, mytí či otvírání různých balení potravin. „Nejvíc mě zaujalo, že sem za námi přišla paní, která tu nemoc má, a mohla jsem se jí na všechno zeptat,“ řekla při závěrečném hodnocení lekce studentka Bětka.

V druhé části budovy Nerudova se děti seznamovaly s pravidly zdravé výživy, vytvářely vyvážený jídelníček, vciťovaly se do kůže obézního člověka, který se obtížně pohybuje, a se zavázanýma očima rozlišovaly chuť různých potravin. Velká pozornost byla věnovaná spotřebě cukru a jeho obsahu v potravinách, které mají děti rády. „Jsou moc šikovné a opravdu hodně toho vědí. Až mě překvapilo, jaké znalosti o zdravé stravě mají,“ shrnula Mgr. Ing. Simona Šimková z Ústavu laboratorní diagnostiky a veřejného zdraví.

Další lekce následují 25. února (Sestra v akci aneb Jak pečovat o dítě a Cukrovka s cukry nebo bez cukrů?), 18. března (Sestra v akci aneb Proč je v našem těle krev a Psychohygiena aneb Buďte sami sebou), 1. dubna (Šikana všemi směry – interaktivně, zážitkově a na míru) a 22. dubna (Komunikace, aneb Správně vidíme jen svým srdcem, důležité je očím neviditelné a Autonehoda aneb Co vše jsme se naučili). V obou ročnících je cca 20 dětí, všechny lekce se konají v areálu budovy ZSF JU v ulici Nerudova 53a. V hlavní budově ZSF JU Vltava/Uran děti čeká 20. května slavnostní předání vysvědčení a pro druháky pak slavnostní promoce.