Lektoři z Estonska u nás sbírali zkušenosti s využitím automatizovaných externích defibrilátorů

Součástí společného mezinárodního projektu na téma „Automatizované externí defibrilátory zachraňují život“ byla návštěva lektorů z Tartu Health Care College (THCC) v Estonsku. Na Zdravotně sociální fakultě JU strávili týden od 21. do 25. března. Hlavním cílem je zvýšit znalosti a praktické dovednosti (používání AED a první pomoci) dospělých, kteří žijí ve venkovských oblastech Estonska a Česka. „Pro lektory z Estonska jsme spolu s kolegyněmi z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče připravili program, který korespondoval s účelem jejich návštěvy,“ uvedl proděkan pro zahraniční vztahy Mgr. František Dolák, Ph.D., který je řešitelem tohoto projektu za ZSF JU.

Hned první den se hosté setkali s autorem mobilní aplikace Záchranka Filipem Maleňákem. Následovaly exkurze na Zdravotnickém operačním středisku Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) a v Letecké zdravotnické záchranné službě. Poslední den lektoři navštívili obec Třebín na Českobudějovicku, kde si místní obyvatelé sami zakoupili automatizovaný externí defibrilátor.