Letní koncert pěveckého sboru byl i dojemným loučením s kolegyní, která ho založila

Velmi příjemný a dojemný byl tradiční letní koncert Pěveckého sboru ZSF JU, který se na naší fakultě konal po delší pauze způsobené pandemickými opatřeními. Sbor ze svého repertoáru vybral hlavně písničky spjaté s koncem prázdnin, létem a pohodou. V přednáškovém sále A zazněly oblíbené písně z muzikálů, ale také nové melodie jak z české hudby, tak zahraniční. Kulisu mořského břehu, který omývají vlny, vystřídala v druhé polovině koláž z fotografií sboru v různých fázích své existence, tedy i v různém obsazení. Nyní to signalizovalo loučení s vedoucí sboru Mgr. Kristýnou Toumovou, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU.

Právě ona s myšlenkou, že by na naší fakultě mohl vzniknout pěvecký sbor, přišla a setkala se se vstřícnou reakcí vedení. Děkanka Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., jí za to ve čtvrtek poděkovala s nadějí, že sbor bude i po jejím odchodu ve své činnosti dál pokračovat. Dr. Toumová dala impuls k založení Pěveckého sboru ZSF JU v březnu 2016 a hned v následujícím akademickém roce zahájil sbor aktivní činnost. Od té doby jeho členky a členové vystupovali při různých významných akcích na fakultě, pravidelně pořádali vánoční i letní koncerty a absolvovali řadu výjezdů do různých domovů pro seniory, do prachatického hospice a dalších míst, kde hudbou potěšili mnoho lidí a inspirovali je i ke společnému zpívání a odreagování.

Bohužel období, které zasáhl covid-19, přineslo povinnost nošení respirátorů a roušek, pak dokonce i zákaz zpěvu, takže pro sbor to teď znamenalo první velký koncert po dlouhém čase. Nadějné už bylo vystoupení alespoň menší sestavy před loňskými Vánoci před budovou fakulty, protože uvnitř ještě vládla striktní pandemická omezení. Při těchto vzpomínkách si mnozí v publiku uvědomili, jak příjemné je, že už se opět obejdeme bez roušek a respirátorů. V zaplněném sále byla i řada rodičů s dětmi, dokonce dvě dívenky se při přídavcích ke zpěvákům a zpěvačkám spontánně zařadily. „Moc jsme se už na publikum těšili, protože zpívat si na zkouškách jen tak pro sebe – to není ono,“ uvedla Kristýna Toumová. V závěru sklidila dlouhý potlesk a spoustu poděkování od kolegů ze sboru, od vyučujících i studentů. Jménem sboru jí poděkoval PhDr. Marek Zeman, Ph.D., z Ústavu fyzioterapie a vybraných medicínských oborů. Ocenil jak její profesionální přístup, tak laskavost a prostor pro tvůrčí práci, který dávala i ostatním. Na fakultu, která připravuje studenty na pomáhající profese, takový sbor patří – je ovšem složité skloubit účast na zkouškách a vystoupeních s povinnostmi, které přináší studium i práce. „Jsem ráda, že jsem tehdy dala tento sbor dohromady. Nejsme dokonalí, ale baví nás to a snad je to znát. Hlavně si vážím toho, že k nám přicházeli noví členové a ti starší s námi stále zůstávali. Z mnoha už jsou absolventi, ale pořád se za námi vracejí,“ shrnula Kristýna Toumová významnou kapitolu svého života. V té nové přejeme hodně štěstí a úspěchů!