Letní příměstský tábor Dětské univerzity ZSF JU rozvíjí téma "Zdravotnické profese v akci"

Patnáct dětí ve věku od šesti do třinácti let se od pondělí účastní Letního příměstského tábora Dětské univerzity, který po velkém úspěchu minulých ročníků opět pořádá Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Až do pátku 16. července 2021 se budou seznamovat se základy pomáhajících profesí – hlavními tématy jsou péče o člověka, první pomoc a ochrana obyvatelstva. Koná se v budově ZSF JU U Výstaviště 26 a ve středu a ve čtvrtek také na Výukové základně Hradce na Českobudějovicku.

Příměstský tábor se odehrává za dodržení všech aktuálně platných protiepidemických opatření souvisejících s onemocněním covid-19. Děti v pondělí ráno absolvovaly antigenní testy, ve větších skupinách mají respirátory či roušky a organizátoři dbají na dostatečné rozestupy atd. „Letošní školní rok byl jiný a jiný musí být i náš příměstský tábor. Ale přestože máme ústenky, nezabrání to tomu, abychom se na sebe usmívali aspoň očima,“ řekla na úvod děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která přišla ráno všechny pozdravit. Ocenila, že připravený program je velmi pestrý, a popřála dětem, aby si celý tento týden pěkně užily.

Letní příměstský tábor je určen zvídavým dětem, které láká téma "Zdravotnické profese v akci". Koordinátorka DUJU PhDr. Věra Stasková, Ph.D., spolu s absolventem naší fakulty Bc. Radimem Baxou, který pracuje na ARO v českobudějovické nemocnici a do DUJU se pravidelně zapojuje, děti vyzvali, aby se nebály zeptat na cokoli, co je zajímá, případně se ozvat, pokud něčemu neporozumí nebo mají pocit, že to nezvládnou. „Naším přáním je, abychom za týden vytvořili jeden velký tým,“ zdůraznila dr. Stasková význam týmové spolupráce ve zdravotnictví a dalších pomáhajících profesích. To potvrdil i Bc. Baxa: „Každá otázka je důležitá, žádná není hloupá,“ ubezpečil účastníky a vysvětlil jim, že ve zdravotnictví si profesionálové tykají, protože to urychlí a usnadní komunikaci.

Děti pocházejí hlavně z Českobudějovicka, ale například z Českého Krumlova, a dokonce je zde i dívka z Vysokého Mýta, která v Budějovicích tráví prázdniny u babičky. Atraktivní témata probírají pod vedením vyučujících a studentů ZSF JU, kteří už mají s těmito akcemi bohaté zkušenosti z minulých ročníků Dětské univerzity, o něž byl vždy obrovský zájem. Pondělí začalo pěkně zostra: po troše nezbytné teorie se děti rozdělily do čtyř skupin a vystřídaly se na pěti stanovištích, kde ošetřovaly studenty s různými poraněními, s infarktem a dalšími problémy. Musely si poradit s krvácením, ale i s uklidňováním pacientů a jejich blízkých apod. V dalších dnech se budou učit vzájemné komunikaci i kontaktům se zdravotně znevýhodněnými či problémovými lidmi, seznámí se s ošetřovatelskou péčí o novorozence a děti, vyzkouší si záchranu zraněného v terénu a v pátek si interaktivní formou osvojí postup při vzniku radiační havárie, základy dekontaminace, používání ochraných obleků atd.