Město Volary využije v péči o seniory výsledky výzkumu Zdravotně sociální fakulty JU

Za velkého zájmu médií byla ve čtvrtek 24. února 2022 slavnostně podepsána smlouva o spolupráci mezi Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a městem Volary. S ním bude Zdravotně sociální fakulta spolupracovat zejména v oblasti poskytování péče seniorům při využití výsledků svého projektu.

Projekt s názvem Model péče o seniory v pobytových zařízeních v konceptu třístupňového bydlení úspěšně řešila Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích od roku 2018. Cílem projektu bylo identifikovat moderní trendy péče o seniory a příklady dobré praxe v pobytových zařízeních, dále navrhnout model péče v konceptu třístupňového bydlení pro seniory s důrazem na propojení s komunitou a s ohledem na mezigenerační solidaritu.

„Jedním z výsledků projektu je právě vytvoření modelu péče o seniory, který zohledňuje všechny její zásadní principy a příklady dobré praxe s respektem k míře soběstačnosti seniorky/seniora“, upřesňuje hlavní řešitelka projektu doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.

Model zahrnuje hlavní trendy současného poskytování služeb na zdravotně-sociálním pomezí a je postaven na principech lidské důstojnosti, respektu ke klientovi a jeho rodině. „Model maximálně zohledňuje a podporuje spolupráci mezi zdravotními, sociálními službami a rodinou, podporuje propojení formální a neformální péče a obsahuje návrhy na rozvoj komunitního bydlení, popř. cohousingu, které mohou doplnit současné standardní pobytové služby,“ doplňuje docentka Mojžíšová.

Projekt byl podpořen Technologickou agenturou ČR a aktuálně jsou už jeho výsledky aplikovány ve městě Tábor. „Spolupráce s tímto městem je na všech úrovních výborná, je vidět, že do toho šli lidé, kteří mají o dané věci opravdu zájem. Je důležité pro svůj projekt získat takového aplikačního garanta, který má nějakou vizi. Ta celková vize je opravdu důležitá. Ideální je, když se jí pak všichni drží,“ komentuje současnou spolupráci docentka Mojžíšová.

Dalším městem, které o spolupráci v rámci tohoto projektu projevilo zájem, je město Volary. Účelem smlouvy, kterou slavnostně zástupci města a vedení univerzity podepsali 24. února 2022, je především spolupráce při realizaci výsledku projektu zaměřeného na vytvoření a koordinaci pozice case managera péče o seniory a spolupráce na případném budoucím záměru vybudování komunitního centra ve Volarech.

Ohlasy v médiích:

Víc informací, kontakt s rodinou i komunitou a dobrá péče. Na to klade důraz model péče o seniory Jihočeské univerzity | České Budějovice (rozhlas.cz)

Reportáž v Jihočeské televizi – ve zprávách 27. 2. 2022

prachatickoNEWS.CZ

Volary využijí v péči o seniory výsledky výzkumu Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity | Jižní Čechy Teď! (jcted.cz)

Deník