Mezinárodní den sester nabídl služby pro veřejnost na náměstí a připomněla ho i výzdoba na fakultě

Mezinárodní den sester, který se každoročně slaví 12. května jako připomínka narozenin zakladatelky ošetřovatelství - anglické zdravotní sestry Florence Nightingalové, letos vyučující, studentky a studenti ZSF JU oslavili v širším měřítku než v minulých letech. Před budovou radnice na českobudějovickém náměstí poskytovali veřejnosti poradenství o zdravém životním stylu s měřením zdravotních hodnot, což je již tradiční akce, která se však v minulých letech nemohla konat kvůli omezením souvisejícím s onemocněním covid-19. Koordinátorka Centra prevence civilizačních chorob ZSF JU Mgr. Lenka Šedová, Ph.D., k tomu letos ještě iniciovala slavnostní výzdobu vestibulu hlavní budovy Vltava/Uran. Dvě studentky prvního ročníku hned u vstupu informovaly příchozí o svátku sester a významu tohoto dne. Krásu i náročnost této profese připomněla výstava fotografií z výuky i z odborných praxí, z různých edukačních akcí a také například ze soutěže Jihočeská sestřička, v níž týmy ZSF JU úspěšně reprezentují naši fakultu.

Přímo před radnicí na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. vyrostl modrý stánek s logem ZSF JU, kde vyučující, studentky a jeden student od 12 do 17 hodin měřili zájemcům zdarma hodnoty krevního tlaku, pulzu, BMI a celkového tuku, cholesterolu a cukru. O tuto službu byl velký zájem, občas se před stánkem tvořila fronta. Celkem se nechalo změřit asi 70 lidí různého věku. „Zastoupeny byly v podstatě všechny věkové kategorie. Minimálně deset lidí jsme nasměrovali do našeho centra prevence, protože projevili zájem něco pro své zdraví udělat pod odborným dohledem,“ shrnula doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D. Připomněla, že řada výzkumů potvrdila velký význam edukační role všeobecných sester. Cílem této akce je totiž také poukázat na to, že sestry nepůsobí jen ve zdravotnických zařízeních, ale podílejí se i na prevenci, která přispívá ke zlepšování zdraví lidí.

Nabídku ZSF JU přímo v centru města ocenila například Lenka Smítalová, kterou zaujala hlavně možnost nechat si změřit hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Vzhledem k péči o své blízké má doma tlakoměr i tukoměr, takže uvítala právě tato další vyšetření, aniž by kvůli nim musela chodit k lékaři. Zmínila i klasickou „obavu z bílého pláště“, která mnohé lidi od preventivních návštěv lékaře odrazuje. „Toto je užitečná služba veřejnosti, protože když někdo zjistí, že nemá tyto hodnoty v pořádku, může to začít řešit včas,“ doplnila její kolegyně Barbora Štumpfová. S množstvím informací, které ve stánku dostala od vyučujících, byla velmi spokojená i Květa Jiřičková, pro niž je základem harmonická vyváženost organismu. Součástí poradenství zaměřeného na zdravý životní styl byla i kolekce informačních brožur, které vydala ZSF JU. Výstižně a přehledně rozebírají hlavní témata, která veřejnost nejvíc zajímají: například stravu, nemoci srdce a cév, nadváhu a obezitu, péči o dolní končetiny či vliv stresu na organismus.

Florence Nightingalová (1820-1910) byla významnou osobností ošetřovatelství a je považována za jeho zakladatelku. Svými činy a úsilím o reformu zdravotní péče výrazně ovlivnila kvalitu poskytované péče nemocným v 19. a 20. století.