Mezinárodní odborná konference Život s autismem přilákala 245 účastníků, nejvíc v historii této akce

Rekordní účast zaznamenal 5. ročník mezinárodní odborné konference Život s autismem, která tentokrát přinesla účastníkům i nejvíc workshopů ve své dosavadní historii. Již tradiční akce pořádaná na naší fakultě měla letos opět hybridní formu, takže účastníci byli buďto osobně přítomni, anebo konferenci sledovali online. Hlavní organizátorka Mgr. Ingrid Baloun, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd po skončení celé akce odpoledne upřesnila, že se tohoto ročníku konference zúčastnilo celkem 245 lidí z celé České republiky i ze Slovenska. „Tato konference je unikátní díky tomu, že máme celé odpoledne různé workshopy. Jsou důležité pro praxi a také pro studenty,“ shrnula dr. Baloun.

Na 10. říjen připadá Světový den duševního zdraví, což je skvělá příležitost i k setkání na téma, jež propojuje odborníky z celé republiky pracující v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a sociální práce. Konferenci zahájila děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., která zavzpomínala, jak při prvním ročníku této akce použila úsloví „Ve stejný čas za rok zas“ – a nyní je velmi ráda, že se její slova naplnila a může stejné přání vyslovit i letos. „Váš zájem i počet účastníků jsou důkazem, že naše akce je smysluplná. Vaše touha vracet se na naši fakultu je obrovsky přínosná i pro nás,“ shrnula a poděkovala organizátorům, mezi něž patří i naši doktorandi.

V publiku bylo i hodně studentů, a to nejen ze sociálně zaměřených programů, ale i ze zdravotnických. Podle dr. Baloun je téma velmi důležité i pro tyto profese: například sestry musí vědět, že nemohou pacienta s PAS nechat dlouho čekat na ošetření, protože by jeho reakce v čekárně mezi neznámými lidmi mohla být velmi problematická pro všechny zúčastněné. Rovněž záchranáři musí k těmto osobám přistupovat jinak než k běžným pacientům.

S příspěvkem nazvaným Všichni jsme jedineční vystoupili manželé Kristýna a Roman Benešovi, kteří založili Svět autismu, z.s. Poté následovala přednáška Intervence za asistence psa u dětí s autistickými rysy/autismem, kterou připravily zástupkyně Výcvikového canisterapeutického sdružení Hafík, z.s., Emilie Pecharová a Veronika Absolonová. Přivedly své psy Brixe a Ciru jak na přednášku, tak s nimi poté uspořádaly velmi podnětné a zábavné workshopy. Organizátorka konference Ingrid Baloun promluvila na téma Svépomocné skupiny pro rodiny a přednáškový blok uzavřel příspěvek Dětský pacient s chováním náročným na péči v nemocnici, o čemž mluvily Martina Kratochvílová a Iveta Gáliková z Dětské psychiatrické nemocnice Opařany.

Avizované překvapení, které organizátoři nechtěli prozradit předem, obstarali manželé Barbora a Ernesto Checos (žena je Češka a muž pochází z Venezuely), kteří přijeli i se svým synem Ángelem, díky němuž do světa autismu vstoupili. Jejich vyprávění na téma Přínos dobrovolnictví a delfinoterapie otevřelo posluchačům nové obzory a bylo velmi upřímné, inspirativní i plné naděje – ne nadarmo se spolek, který založili, jmenuje Autismus jako dar. „Hledali jsme něco, s čím bychom ladili. Přijetí jinakosti je velké dobrodružství,“ řekl na přednášce Ernesto Checos.

Že jsou lidé s PAS jiní, nikoli horší, zaznělo během dne mnohokrát – stejně jako důraz na to, že každý člověk je originální a jedinečný. Cílem akce je především otvírat cesty se snazšímu prožívání a nacházet to, čím se můžeme navzájem obohatit a vyjít si vstříc. Mnoho praktických rad a podnětů vyplynulo i z odpoledních workshopů, které měly tato témata:

Rozvoj verbálního chování u žáků s PAS v prostředí ZŠS (Centrum BAZALKA – ZŠ speciální a MŠ speciální, o.p.s.)

Propojení hemisfér: praktická cvičení (Magda Olšinská, speciální pedagog, speciální máma, autorka projektu Vlastním tempem)

Využití konceptu Snoezelen v Centru Bazalka, o.p.s.

Intervence za asistence psa u dětí s autistickými rysy/autismem