Mezinárodní projekt zkoumá pohybové návyky studentů ve čtyřech evropských zemích
Mezinárodní tým odborníků vedený Fakultou zdravotnických věd University of Pécs realizuje výzkumný projekt Physical Activity Patterns Among High School and University Students in the V4 Countries – A Comparative Study, jehož cílem je analyzovat a porovnat pohybové návyky středoškolských a vysokoškolských studentů ve čtyřech zemích Visegrádské skupiny – v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Sběr dat v České republice koordinovaly odbornice ze Zdravotně sociální fakulty JU (Mgr. Iva Šafaříková, Ph.D., Mgr. Věra Logan Kuchařová, Ph.D., Mgr. Hana Hajduchová, Ph.D., doc. Mgr. Lenka Šedová, Ph.D.). Ve svém šetření oslovily studentky českobudějovických středních škol a studenty Jihočeské univerzity.
Projekt probíhá v období říjen 2024 – březen 2026 a je podpořen Mezinárodním visegrádským fondem. Do výzkumu je zapojeno více než 3 000 respondentů, přičemž u části vysokoškolských studentů je fyzická aktivita sledována také objektivně pomocí akcelerometrů. Výsledky budou porovnávány s obdobnými daty získanými před deseti lety, což umožní zachytit dlouhodobé trendy v oblasti životního stylu mladých lidí.
Výzkum se nezaměřuje pouze na úroveň fyzické aktivity, ale také na sedavé chování, délku a kvalitu spánku, kvalitu života a znalosti studentů o významu pohybu pro zdraví. Získaná data mají potenciál přispět k tvorbě preventivních a intervenčních programů, a to jak v oblasti vzdělávání, tak v oblasti podpory veřejného zdraví.
Projekt zároveň posiluje mezinárodní spolupráci výzkumných týmů v regionu V4 a podporuje sdílení dobré praxe mezi univerzitami a odborníky v oblasti pohybové aktivity, fyzioterapie a podpory zdraví. Ukončení spolupráce proběhne 19. 3. na Univerzitě Jana Pavla II v Polsku. Půjde o 1. mezinárodní vědeckou konferenci s názvem „Vzorce fyzické aktivity mezi studenty středních a vysokých škol v zemích V4“, která je organizována v rámci projektu financovaného Mezinárodním visegrádským fondem (V4). Odborníci zde budou sdílet a prezentovat závěrné výsledky. Je žádoucí data podobného charakteru pravidelně hodnotit a porovnávat i z hlediska dopadů fyzické aktivity na duševní zdraví adolescentů a mladých dospělých. Kromě sdílení a výměny vědeckých zkušeností se tak nabízí unikátní prostor pro diskusi o směrech dalšího výzkumu v této oblasti. Konference má také zvláštní symbolický charakter – koná se na památku prof. Dr. hab. Józefa Bergiera, iniciátorka a realizátorka prvního ročníku projektu V4, jehož vědecké úspěchy a organizační aktivity sehrály významnou roli v rozvoji výzkumu fyzické aktivity dětí, mládeže a studentů.
Více informací o projektu, jeho cílech a průběhu naleznete na oficiálních stránkách projektu ZDE: