Na mezinárodním ošetřovatelském sympoziu v Nitře měla ZSF JU největší zastoupení ze všech škol

Velmi významné zastoupení, nejpočetnější ze všech univerzit, měla naše fakulta na mezinárodním sympoziu uspořádaném 8. a 9. září na Univerzitě Konstantina Filosofa v Nitře na Slovensku. Odborného setkání na téma Ošetřovatelství 21. století v procesu změn se zúčastnilo celkem 18 vyučujících ze ZSF JU, přičemž 16 z nich je z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. Všichni představili projekty, na nichž pracují, a sklidili za své prezentace skvělé ohlasy.

Dvoudenní program v Nitře se podle děkanky ZSF JU stal „oslavou ošetřovatelství“. Toto setkání patří do série prestižních akcí, v jejichž organizování se střídají univerzity v rámci Visegrádské čtyřky. Partnerskými univerzitami jsou spolu se ZSF JU a Univerzitou Konstantina Filosofa ještě Univerzita Debrecen v Maďarsku a Univerzita Řešov v Polsku. U zrodu této tradice stála Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Minulý ročník byl v Českých Budějovicích naplánován na rok 2020, avšak kvůli omezením v souvislosti s pandemií covid-19 musel být odložen na další rok a nakonec se loni na podzim konal online.

Nyní se tedy kolegyně a kolegové ze čtyř zemí, které pojí letitá spolupráce, po dlouhé době opět potkali na velké akci – a byla to radostná a obohacující shledání. „Hned při úvodních zdravicích bylo znát, že už nám možnost setkat se osobně velice chyběla. Slovenští kolegové nám poděkovali, že jsme přijeli v tak velkém počtu a výrazně obohatili program sympozia. Velikost naší skupiny totiž odráží velký rozsah vědecké činnosti, které se na naší fakultě věnujeme. Musím říct, že jsem na kolegyně a kolegy byla hrdá, protože prezentovali opravdu skvělé výsledky. Navíc všechny tyto výzkumy jsou aplikovatelné do praxe, což zástupci ostatních univerzit také velmi oceňovali,“ shrnula děkanka ZSF JU Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D.

Při takto zaměřených akcích bývá pro naši fakultu charakteristické, že může odborníkům představit mnoho vědeckých výstupů – navíc na tak vhodně zvolená témata, že jejich výsledky nekončí v šuplíku, ale jsou užitečné v praxi. Z projektů aktuálně řešených na Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče zazněly v Nitře tyto prezentace:

Bezpečnost podávání léků sestrou na vybraných lůžkových odděleních nemocnic (hlavní řešitelka prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D.)

Role sestry a péče o ni v době pandemie (hlavní řešitelka Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D.)

Zdravotní systém první Československé republiky v kontextu národnostního a sociálního složení – centrum vs. periferie (hlavní řešitelka prof. PhDr. Valérie Tóthová, Ph.D.)

Komplexní prevence a interdisciplinární péče o jedince s cévní mozkovou příhodou (hlavní řešitelka Mgr. Lenka Šedová, Ph.D.)

Multidisciplinární péče o ženu a dítě v období těhotenství, porodu a šestinedělí (hlavní řešitelka PhDr. Drahomíra Filausová, Ph.D.)

Fyzická manipulace s pacienty v ošetřovatelské péči (hlavní řešitelka doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D.)

Sympozia jsou příležitostí vzájemně se inspirovat a najít další témata pro mezinárodní spolupráci – což potvrzuje například projekt BENEFITS (Better & Effective Nursing Education For Improving Transcultural nursing Skills) rozvíjející výuku transkulturního ošetřovatelství. O tomto projektu, v němž naše fakulta rovněž měla významnou roli, mluvila v Nitře doc. dr. Katalin Papp, Ph.D., ze Zdravotnické fakulty Debrecínské univerzity. „V Nitře se nás zahraniční kolegové ptali, zda budeme opět nějaký mezinárodní projekt podávat, protože by se s námi rádi spojili. Vnímají nás jako zkušené a zodpovědné partnery, čehož si velmi vážíme,“ dodala děkanka Chloubová.