Náměstkem primátora Českých Budějovic pro sociální věci a školství se stal absolvent ZSF JU Tomáš Chovanec

Zastupitelstvo města Českých Budějovic zvolilo na svém jednání v pondělí 7. února 2022 nového náměstka primátora pro sociální věci a školství. Stal se jím Mgr. Tomáš Chovanec, který je absolventem Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity. Profesně se zaměřuje na sociální služby a podporu poskytovatelů těchto služeb. Po Obchodní akademii v Písku (1999) vystudoval Zdravotně sociální fakultu JU obor rehabilitační péče (2006) a v průběhu studia začal pracovat v neziskové organizaci Centrum pro komunitní práci (CpKP) jižní Čechy. V roce 2011 se stal členem Hnutí Občanů pro Budějovice. Aktivně se zapojuje do politického dění ve městě nejen jako městský zastupitel a radní, ale také v územním výboru a ve správní Nadaci města České Budějovice pro podporu vzdělávání a vědy. Je členem organizace MENSA ČR.

Ve funkci náměstka primátora pro sociální věci a školství nahradil Tomáš Chovanec (HOPB) dosavadního náměstka Viktora Vojtka (STAN), který se stal poslancem. Mgr. Tomáš Chovanec má v této oblasti velké zkušenosti už od počátku se zaměřil na sociální služby a podporu poskytovatelů těchto služeb prostřednictvím různých projektů financovaných především z Evropského sociálního fondu. V posledních pěti letech se také věnuje problematice regionálního školství, a to hlavně prostřednictvím využívání participativních metod při zapojování různých aktérů ve vzdělávání pro tvorbu jejich rozvojových plánu a strategií. Samostatně se specializuje na problematiku zaměstnávání zdravotně postižených, sociálního podnikání a několik let se věnuje zavádění konceptu sociálního zemědělství. V rámci své profese se spolupodílel na různých strategických dokumentech v oblasti sociálních služeb, konzultací v oblasti standardů kvality a řízením projektů. Od roku 2009 je externím hodnotitelem projektů pro MPSV a MPO.

„Nový post je pro mne výzvou. Má gesce je poměrně široká. Věřím, že tam uplatním své dosavadní zkušenosti a další cenné získám. Prioritou v sociální oblasti je bydlení. Chci dál rozvíjet naší koncepci, což konkrétně znamená, že budeme postupně rozšiřovat byty dostupného bydlení a nájemníkům zajišťovat potřebnou sociální podporu. Velkým úkolem je také bydlení seniorů, chceme spustit projekt sdíleného bydlení v městských nájemních bytech. To je formát, ke kterému nyní řada měst přistupuje a ukazuje se jako funkční a pro seniory příjemný i po socializační stránce. Oblast školství zahrnuje 21 mateřských a 16 základních škol zřizovaných městem. Budu jednat s vedením škol, se zástupci školských rad i školních jídelen. Do mé gesce spadá i sport. Vedle větších projektů považuji za velmi důležitý rozvoj drobné sportovní a pohybové infrastruktury, jako třeba workoutových hřišť a pohybových parků a samozřejmě mládežnický sport,“ uvedl nový náměstek v tiskové zprávě po zasedání českobudějovických zastupitelů.