Naše fakulta bude hostit konferenci SPOLEČNĚ A ODBORNĚ, která je zaměřená na sociální práci

Česká asociace streetwork, z. s. (ČAS), pořádá ve spolupráci se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve čtvrtek 16. června od 9:30 do 15 hodin konferenci nazvanou SPOLEČNĚ A ODBORNĚ. Je primárně určena sociálním pracovníkům nízkoprahových sociálních služeb a studentům sociální práce. Uskuteční se v hlavní budově ZSF JU Vltava/Uran, v přednáškovém sále A v prvním patře. Na programu bude sedm přednášek.

Význam akce vysvětluje v rozhovoru Bc. Monika Kochlöflová, DiS., regionální koordinátorka ČAS pro kraj Jihočeský:

Proč jste se rozhodli tuto akci uspořádat a proč právě na ZSF JU?

Konference je součást projektu s názvem SPOLEČNĚ A ODBORNĚ. Už v rámci předešlého projektu v roce 2020 jsme pořádali konferenci na téma Trendy v sociálních službách pro děti a mládež. Vždy se snažíme reagovat na potřeby a témata v kraji. Spolupráce se ZSF se nám jeví jako dobrý krok. Je to fakulta, která má prestiž, zkušenosti s pořádáním konferencí a zázemí. Ale hlavní důvodem bylo, že jsme chtěli zapojit studenty oboru sociální práce - nejen jako pomoc s organizací, ale jako účastníky konference. Myslíme si, že pokud chceme, aby pracovali v sociálních službách, tak účast na konferenci může být cesta, jak jim ukázat, že tato práce je důležitá, užitečná, odborná a mohou si na konferenci "sáhnout" na zkušenosti z praxe, setkat s lidmi ze sociálních služeb a budovat kontakty a sítě. Bude to první zkušenost s takovou spoluprací a doufám, že ne poslední. Studenty vnímáme jako partnery a budoucí kolegy. Budeme rádi, pokud se studenti i vyučující naší konference zúčastní.

Jaký je hlavní význam akce? Je v něčem téma nyní ještě aktuálnější než dřív?

Její význam přikládáme právě zvoleným příspěvkům, které spojují různé typy sociálních služeb a institucí. Budeme se věnovat tématům, která nám jsou často ve službách společná: dluhová problematika, bydlení, role OSPOD v péči o děti a mladistvé z Ukrajiny nebo například terénní práce. Domnívám se, že jsme poprvé přinesli téma obchod s lidmi se zaměřením na děti a mládež. Téma obchodu s lidmi v kontextu s válkou na Ukrajině a vlnou uprchlíků vnímáme jako důležité, týká se všech nízkoprahových sociálních služeb. V neposlední řadě chceme ukázat, jak nutná a důležitá je spolupráce všech zúčastněných služeb a institucí na řešení nepříznivých sociálních situací lidí. Proto SPOLEČNĚ A ODBORNĚ. Zároveň věříme, že vyvstanou nové výzvy pro služby a obor sociální práce a poté všichni společně se budeme snažit o jejich naplnění.

Program je ZDE: