Naše fakulta hostila tři vyučující z Barleti University (UMB) v Tiraně

Dalším krokem v nově se rozvíjející spolupráci Zdravotně sociální fakulty JU s Albánií byla návštěva vyučujících z Barleti University (UMB) v Tiraně. Do Českých Budějovic přijely tři kolegyně: Assoc. Prof. Dr. Erika Melonashi, Dr. Reta Pinderi a Dr. Eneida Frashëri.  Setkaly se s vedením ZSF JU a vyučovaly studenty, prezentovaly svou zemi i školu, na níž působí. Podívaly se i do klinických pracovišť, kde studenti ZSF JU absolvují odbornou praxi: Navštívily centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, z. ú., a Domov pro seniory Máj, p. o. Na fakultě je mimo jiné zaujala metoda Snoezelen-MSE (Multisensory Environment), která využívá místnost vybavenou speciálními technickými pomůckami k multismyslové stimulaci. Domů si odvážely pozitivní dojmy a přesvědčení, že nová spolupráce bude příjemná a vzájemně obohacující.

Ředitelka Ústavu sociálních a speciálně-pedagogických věd doc. Mgr. et Mgr. Jitka Vacková, Ph.D., vnímá Albánii jako zemi plnou podnětů právě pro obory týkající se sociální práce, která se tam teď významně rozvíjí. „Je to krásný příklad země, kde jednotlivá náboženství žijí vedle sebe v toleranci, bez konfliktů a obohacují se navzájem. Albánie je historicky České republice v mnohém podobná, máme spoustu společných prvků, dokonce i humor malých národů. Země dlouhodobě zažívá migraci, což je z hlediska současné situace u nás také velmi přínosné téma. Sociální práce tam má odlišné způsoby financování než u nás – a i tato skutečnost nás může inspirovat,“ shrnula doc. Vacková.

Proděkanka Assoc. Prof. Dr. Erika Melonashi, označila zaměření naší fakulty, která propojuje zdravotnické a sociální obory, za perfektní kombinaci. Je profesí psycholožka a zkoumá zdraví ze tří pohledů – z aspektů sociálních, medicínských i psychologických. Na naší fakultě přednášela pro studenty ošetřovatelství a mj. se věnuje i tomu, jaké vliv mají na zdraví jednotlivé typy osobností, a to i v souvislosti s průběhem onemocnění covid-19. Dr. Eneida Frashëri se zaměřuje na „sociální já“, s čímž souvisí sebevědomí a sebepojetí, což je v současné době velmi atraktivní a široce rozvíjené téma. Věnuje se i tomu, jaký vliv má na člověka kolektivistická a individualistická kultura či jak jedince odmala formuje síť jeho sociálních kontaktů. Dr. Reta Pinderi, vyučuje sociální práci. Témata, jimiž se intenzivně zabývá, jsou Lidská práva, migrace, obchod s lidmi, domácí násilí a sexuální zneužívání.

V zimním semestru 2022/2023 přivítáme na naší fakultě další skupinu vyučujících z Albánie a s největší pravděpodobností se na ZSF JU mezi českými studenty objeví i studenti z Albánie. Na podzim se zároveň vydá i skupina vyučujících na týdenní výukový pobyt do Tirany, kde budou studentům Barleti University přednášet.