Návštěva vysokoškolských institucí v Izraeli přinesla nové možnosti spolupráce v transkulturním ošetřovatelství

Pedagogové z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče (ÚOP) Zdravotně sociální fakulty JU v čele s děkankou fakulty Mgr. Ivanou Chloubovou, Ph.D., a ředitelkou tohoto ústavu prof. PhDr. Valérií Tóthovou, Ph.D., navštívili partnerskou univerzitu Wolfson Academic Nursing School (WANS) v Tel Avivu. WANS vznikla v roce 1974 ve Wolfson Medical Center jako nezávislá veřejná škola založená izraelským ministerstvem zdravotnictví. V roce 1992 byla WANS přidružena k Telavivské univerzitě a stala se její součástí. Cíle WANS jsou v souladu se záměrem ministerstva zdravotnictví, jehož cílem je snižování nerovností v oblasti zdraví. V ošetřovatelství byly otevřeny jedinečné bakalářské studijní programy, které povzbuzují kulturně rozmanitou populaci – velkou část studentů v jejich studijních programech tvoří přistěhovalci. WANS je dynamicky se rozvíjející instituce, která rozšiřuje síť svých mezinárodních kontaktů.

WANS je důležitým partnerem z hlediska prohlubování koncepce transkulturního ošetřovatelství v naší výuce, neboť v Izraeli mají bohaté zkušenosti v ošetřovatelství nejen v rámci poskytování kulturně ohleduplné péče,“ vysvětlila prof. Tóthová, proděkanka pro vědu a výzkum a ředitelka ÚOP ZSF JU. Profesorka Tóthová již od roku 2013 spolupracuje s Dr. Sarou Nissim v rámci Evropské asociace transkulturního ošetřovatelství. S Dr. Sarou Nissim, která byla do roku 2020 ředitelkou WANS, v roce 2019 připravily projekt na kreditovou mobilitu.

Významné zkušenosti zde mají se vzděláváním sester z různého kulturního prostředí. Izrael má díky rozmanitosti své populace nesmírně bohatou kulturu. Všichni příchozí si s sebou do Izraele přinesli své kulturní a náboženské zvyklosti a obdobně jako Spojené státy americké se i Izrael stal jakýmsi tavicím kotlíkem zvyků a věrouk. Ve studijních programech na WANS se proto logicky více odráží koncepce kulturně diferencované péče.

Členové Wolfson Academic Nursing School skupinu vyučujících ÚOP přivítali velmi srdečně. Předmětem setkání bylo vzájemné obeznámení se s aktuálním vzdělávacím systémem sester v České republice a Izraeli. Dále se diskutovalo o možnostech posílení společné vědeckovýzkumné spolupráce. Pedagogové naší fakulty vedle odborných přednášek, které zde přednesli, prezentovali naše podmínky získání odborných způsobilostí v rámci programů všeobecného a pediatrického ošetřovatelství a porodní asistence. Zároveň představili i jednotlivé studijní a vzdělávací programy celoživotního vzdělávání. Do programu byla zařazena i návštěva simulačního centra a centra pro virtuální realitu, kde vyučující ÚOP měli možnost si vyzkoušet připravené scénáře. Využití virtuální reality představuje ve výuce ošetřovatelství významný posun v získání a osvojení si dovedností před nástupem do klinické praxe.

Další částí programu bylo setkání s představiteli nemocnice Wolfson Medical Center (WMC), kde zástupce ZSF JU přivítala ředitelka ošetřovatelství Orna Zvi společně s Eti Kitri, jež působí jako manažerka lidských zdrojů v ošetřovatelství. Představitelky nemocnice hovořily o strategii a vizi nemocnice. Součástí odborného programu bylo i seznámení se s jednotlivými inovacemi a výzkumnou činností, o kterých hovořila Soshi Fridman. Další aktivity prezentoval zástupce mentorů, který působí na interním oddělení WMC. Představil, jak probíhá mentoring u studentů ošetřovatelství a jaké jsou například nejsložitější a nepříjemnější situace celého procesu mentoringu. Na tomto setkání byla prezentována i realizace mentoringu na klinických pracovištích Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

V rámci návštěvy Dr. Sara Nissim zprostředkovala i setkání s další izraelskou vysokoškolskou institucí Rupin Academic Centre ve městě Kfar Monash, kde pedagogy a část vedení naší fakulty přivítal děkan fakulty Social and Community Science profesor Eyal Gamliel a vedoucí katedry ošetřovatelství Dr. Keren Grinberg. V rámci tohoto prvního setkání členové vedení obou fakult představili strukturu svých fakult, studijní programy a výzkumné činnosti. „I tato nová fakulta, se kterou jsme se seznámili, má velký zájem o vzájemnou spolupráci v oboru ošetřovatelství. Také zde se nabízejí významné možnosti pro rozvíjení spolupráce jak v pedagogických, tak i ve výzkumných činnostech,“ uvedla děkanka ZSF JU dr. Chloubová.

Další součástí programu byla návštěva Interkulturního Centra v Jeruzalémě, kde proběhla diskuse o současné situaci v Jeruzalémě a okolí z hlediska diverzity multikulturní a náboženské společnosti.