Nová skripta pro studenty naší fakulty kombinují kardiochirurgii, hrudní a cévní chirurgii

Kapitolou nazvanou Ošetřovatelská péče o pacienta po kardiovaskulární operaci přispěla doc. PhDr. Marie Trešlová, Ph.D., do nových skript, která jsou určena studentům Zdravotně sociální fakulty JU. Jmenují se Kariotorakovaskulární chirurgie a ošetřovatelská péče a vytvořili je lékaři oddělení kardiochirurgie, hrudní a cévní chirurgie z českobudějovické nemocnice. „Tato knížka nám pro výuku chyběla, protože v dřívejších skriptech jsme postrádali kapitolu o ošetřovatelské péči,“ uvedla doc. Trešlová, podle níž je tento učební materiál také významným důkazem úzké spolupráce naší fakulty s českobudějovickou nemocnicí v oblasti vědy.

Velkou předností nových skript je, že kombinují tři příbuzné obory, a to kardiochirurgii, hrudní a cévní chirurgii. V tom jsou prvními svého druhu. „Důvodem k sepsání publikace je zejména pokrok, kterým tyto oblasti chirurgie prošly, a poté nutnost mezioborových interakcí, jež kladou na veškerý zdravotnický personál nové požadavky," uvedl doc. MUDr. Vojtěch Kurfirst, Ph.D., který je vedle primáře Kardiochirurgického oddělení doc. MUDr. Aleše Mokráčka, CSc., hlavním autorem skript. Dodal, že snahou bylo sepsat přehledná skripta, která budou srozumitelná všem studentům v pregraduálním studiu, ale také začínajícím zdravotníkům v těchto oborech. Skripta jsou psaná velmi čtivě a přehledně a díky souboru otázek na konci každé kapitoly se stávají i praktickým pracovním sešitem pro přípravu na zkoušky.

Docentka Trešlová se ve své kapitole zaměřila na přístup všeobecných sester k pacientům podstupujícím uvedené chirurgické výkony a ošetřovatelské intervence, které jsou nezbytné k prevenci možných komplikací a saturaci potřeb pacientů. Zdůrazňuje, že ošetřovatelská péče není možná bez lidského přístupu sestry k nemocným a s ním spojenou efektivní komunikací a kritickým myšlením. Sestra tráví s pacienty nejvíce času a je nezbytnou součástí rozsáhlého multidisciplinárního týmu. „Pro hladký průběh vzájemné spolupráce hrají významnou roli komunikační dovednosti,“ upozorňuje doc. Trešlová v knize. Dalšími spoluautory z řad lékařů Nemocnice České Budějovice, a.s., jsou MUDr. Júlia Csanády, MUDr. Jiří Krbec a MUDr. Martin Rezler. Poděkování za spolupráci patří i doc. MUDr. Vladislavu Hytychovi, Ph.D., z Kliniky hrudní chirurgie z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Skripta s názvem Kariotorakovaskulární chirurgie a ošetřovatelská péče vyšla letos v dubnu a jsou ke koupi v prodejně skript v budově Akademické knihovny JU i v jejím e-shopu ZDE: