Nové senior centrum v Táboře vyrůstá s významným přispěním projektu řešeného na ZSF JU

Portál „Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu“ zveřejnil článek o projektu Model péče o seniory v pobytových zařízeních v konceptu třístupňového bydlení, který vznikl na ZSF JU s cílem může zlepšit život seniorům v České republice. Projekt byl podpořen Technologickou agenturou ČR a aktuálně jsou výsledky aplikovány ve městě Tábor. Jeho přínos i výjimečnost vysvětluje hlavní řešitelka projektu doc. PhDr. Adéla Mojžíšová, Ph.D., z Ústavu sociálních a speciálněpedagogických věd.

Hlavním cílem projektu Model péče o seniory v pobytových zařízeních v konceptu třístupňového bydlení bylo identifikovat moderní trendy péče a příklady dobré praxe v péči o seniory v pobytových zařízeních a využít je k vytvoření modelu péče v konceptu třístupňového bydlení pro seniory s důrazem na propojení s komunitou a s ohledem na mezigenerační solidaritu. Jedním z výsledků projektu je právě vytvoření modelu třístupňového bydlení, který zohledňuje všechny zásadní principy a příklady dobré praxe a v jehož středu je seniorka/senior a její či jeho potřeby, respektive míra jeho soběstačnosti. „Projekt vznikl díky zájmu z oblasti samosprávy. Naším prvním aplikačním garantem bylo město Třeboň. Tehdejší vedení vlastně oslovilo fakultu, že by něco takového rádi měli a podíleli se na tom. Na základě toho vznikla žádost do TA ČR,“ shrnula doc. Mojžíšová.

Celý článek je možné si přečíst ZDE

Výstupy z tohoto projektu jsou představeny na webových stránkách JCTT - Jihočeského univerzitního a akademického centra transferu technologií. Je tam zveřejněné i video s rozhovory s doc. Adélou Mojžíšovou a místostarostkou Tábora ing. Olgou Bastlovou, v němž je také vidět, jak se v Táboře už staví nové senior centrum.

Více ZDE