Nový Journal JU věnuje velký prostor záchranářům, kteří pomáhali ukrajinským uprchlíkům

V záchytných táborech na hranici mezi Slovenskem a Ukrajinou, které poskytují dočasný azyl uprchlíkům z Ukrajiny, pomáhali v březnu studenti 3. ročníku oboru Zdravotnický záchranář ZSF JU. Ve dvojicích se tam postupně vystřídalo pět našich studentek a jeden student: Nikol Krupová, Kateřina Arnoštová, Sára Zelinková, Veronika Oborná, Adriana Vybíralová a Jan Novotný.

V prvních týdnech války zareagovali na výzvu z Asociace samaritánů České republiky, s níž spolupracují, okamžitě se sbalili a dobrovolně se vydali do míst, kde už je válka na dosah. Záchytný tábor v Humenném totiž potřeboval pomoc při přijímání a organizování uprchlíků, kteří tam mířili ve velkých skupinách ve dne i v noci. Žádaná byla jak organizační výpomoc, tak schopnost příchozí hned ošetřit, dát jim, co potřebují, utěšit je ... Zkrátka postarat se o lidi, kteří unikli peklu. Přicházeli v šoku a se šrámy na těle i na duši, mnozí bez znalosti cizího jazyka, pouze s nejnutnějšími věcmi v igelitové tašce, někdy dokonce úplně bez dokladů. Pomoci se jim tam dostalo díky ochotě, obrovské vstřícnosti a laskavosti profesionálů i dobrovolníků, k nimž patřili i mladí lidé z naší fakulty. Děkujeme za skvělou reprezentaci!

Červnové číslo Journalu JU je zdarma k dispozici ve stojanech na rektorátu, jednotlivých fakultách, v knihovně i na dalších veřejných místech. Bude i na webu JU, článek o ZSF JU dostal prostor na tři strany od 27 do 29. Lze si ho přečíst i ZDE: