Nový mezinárodní projekt s Estonskem na téma Automatizované externí defibrilátory zachraňují život

Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU spolu s estonskou Tartu Health Care College (THCC) získaly mezinárodní projekt na téma Automatizované externí defibrilátory zachraňují život. Tento projekt byl podán v rámci programu Erasmus +, který je zaměřený na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě.
Automatizované externí defibrilátory (AED) jsou přístroje určené k laické resuscitaci, kdy postiženému srdci podají elektrický výboj (tzv. defibrilace). AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy. Laika navádí hlasitými mluvenými pokyny.
Řešitelem projektu za ZSF JU je Mgr. František Dolák, Ph.D., který uvedl, že hlavním cílem je zvýšit znalosti a praktické dovednosti (používání AED a první pomoci) dospělých, kteří žijí ve venkovských oblastech Estonska a Česka. „V České republice je používána mobilní aplikace Záchranka a tento webový portál nabízí ucelenou databázi všech veřejně dostupných defibrilátorů v České republice. Můžeme tak nabídnout zkušenosti s těmito přístroji a edukací široké veřejnosti,“ vysvětlil dr. Dolák.
Součástí řešení tohoto projektu budou studijní cesty mezi zúčastněnými zeměmi s cílem výměny zkušeností a zjištění podmínek, za jakých jsou zmíněné přístroje používány. Cílovými skupinami studijních cest jsou učitelé a zaměstnanci partnerské organizace. Existuje silná potřeba výměny znalostí o první pomoci a použití AED. THCC by se ráda více zaměřila na používání AED ve venkovských oblastech a organizovala různé kampaně, které by občanům představily používání AED.

projektuoperas