Nový projekt UOP se zaměří na podporu a rozvoj finanční, digitální, sociální a zdravotní gramotnosti u populace 65+

Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU získal projekt nazvaný Podpora a rozvoj finanční, digitální, sociální a zdravotní gramotnosti u populace 65+. Poskytovatelem podpory je Technologická agentura ČR. Projekt začne letos v září a potrvá do listopadu 2026.

„Cílem projektu je prostřednictvím námi navržené vzdělávací softwarové aplikace NESTOR+, audiovizuální tvorby a přímého vzdělávání zvýšit finanční, digitální, sociální a zdravotní gramotnost u vybrané populace ve věku 65+. To, že jsme pro tento projekt získali podporu, je pro naši fakultu velký úspěch," vysvětluje řešitelka projektu docentka Brabcová.

Rozvíjení sociální a zdravotní gramotnosti v různých cílových skupinách se ZSF JU věnuje dlouhodobě a má v tom mnoho užitečných zkušeností, avšak pro oblast finanční a digitální gramotnosti hledala pro tento projekt partnera. Stala se jím obecně prospěšná společnost YOURCHANCE, která se zabývá rozvojem finanční gramotnosti a podnikatelského myšlení mladých lidí a také pomáhá dětem z dětských domovů začít svůj život správně. Doc. Brabcová věří, že díky zkušenostem s cílovou skupinou středoškoláků a dětí bude mít společnost YOURCHANCE dobré nápady, které zaujmou i osoby ve věku 65+, kterým poskytne užitečné rady pro praktický život.

Hlavním výstupem projektu bude interaktivní webová aplikace Nestor+, kde zájemci najdou věcně správné a ověřené informace. To bude jeden z hlavních přínosů projektu, neboť v současné době lze snadno najít na internetu spoustu informací o všem možném, ale na jejich pravdivost se velmi často nelze spolehnout. Součástí softwarové aplikace NESTOR+ budou konkrétní případové studie například ze zdravotnické a sociální sféry. „V aplikaci nebudou jen teoretické informace, ale bude navržena tak, aby na praktických příkladech vedla daného člověka k volbě správné alternativy řešení," upřesňuje docentka Iva Brabcová, která využije i zkušenosti ze svého předchozího projektu zaměřeného na podporu rodinných pečovatelů.

Součástí výzkumných intervencí je reprezentativní sociologické šetření v rámci jihočeského regionu, jehož cílem je vyhodnotit úroveň gramotnosti u populace 65+ ve vybraných oblastech. Na základě výsledků empirického výzkumu bude navržen a v praxi ověřen vzdělávací software, který bude saturovat specifické požadavky, potřeby a preference námi zvolené cílové skupiny uživatelů včetně zohlednění genderové problematiky. Výstupem projektu bude návrh koncepce rozvoje a podpory finanční, digitální, zdravotní a sociální gramotnosti, která bude vycházet z konkrétních výsledků výzkumu.

Hlavní údaje:

Název projektu: Podpora a rozvoj finanční, digitální, sociální a zdravotní gramotnosti u populace 65+

Řešitelka: doc. Ing. Iva Brabcová, Ph.D., Ústav ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU

Poskytovatel podpory: Technologická agentura ČR

Program: TQ – Program na podporu aplikovaného výzkumu a inovací SIGMA

Veřejná soutěž: 1. veřejná soutěž programu SIGMA - Dílčí cíl 3: Podpora inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd a umění (SHUV)

Doba řešení: 09/2023 – 11/2026