Odborná konference „Život s autismem“ bude mít letos hybridní formu

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pořádá v pondělí 10. října od 9 hodin už 4. ročník odborné konference „Život s autismem“. Účastníci zaplní přednáškové sály E a F, v učebně U9 se budou konat workshopy, nově například cvičení pro zdraví. Letos bude konference hybridní, takže účastníci mohou být osobně přítomni, anebo mohou dění sledovat online. Koná pod záštitou děkanky fakulty Mgr. Ivany Chloubové, Ph.D., náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje doc. Ing. Lucie Kozlové, Ph.D., které konferenci zahájí, a ombudsmana JUDr. Stanislava Křečka.
Konference, jejíž program je naplánovaný až do 18 hodin, představí problematiku z mnoha různých úhlů pohledu. Účastníci vyslechnou devět přednášek a součástí samozřejmě bude prostor pro diskusi. Mezi tématy je například i sexualita, poskytování zubní péče lidem s mentálním postižením a PAS z pohledu ombudsmana a také vystoupení psychologa na téma Autismus a jeho maskování. Odpoledne se online uskuteční rovněž přednáška nazvaná Cesta od inkluze přes MAAPPI až ke společným knihám, jež představí inspirativní osud Matěje Hoška, který se 2004 narodil s těžkou formou Aspergerova syndromu. Dokázal však tento problém přetvořit v projekt, díky němuž se může věnovat tomu, co ho nejvíce baví: kreslení map, grafice, ale rovněž designu a nejnověji litografii. Díky podpoře ze strany rodiny, sociálním sítím a zájmu veřejnosti vznikl projekt MAAPPI. Následně se Matyho mapy dostaly na oblečení, ale i na Conversky, kamion, sedadla autobusů, a dokonce i do světa.
Na datum 10. 10. připadá každoročně Světový den duševního zdraví, proto je vhodné si najít alespoň chvílí na duševní pohodu, klid a věnovat pozornost metodám, jak zvládat stres. Konference nabídne i řadu rad na toto téma, kompletní program a podmínky účasti jsou ZDE: