Pedagogové prohloubili spolupráci ZSF JU a Kathmandu University School of Medical Sciences

Skupina vyučujících ze ZSF JU navštívila v polovině listopadu univerzitu v Káthmándú, hlavním městě Nepálu. Děkanka fakulty Mgr. Ivana Chloubová, Ph.D., tam hned v úvodu této pracovní cesty podepsala s děkanem School of Medical Sciences memorandum o spolupráci. Tato mobilita ještě více podpořila vztahy naší fakulty s touto univerzitou, které trvají už od roku 2015. U jejich zrodu stála Sulekha Shrestha z Dhulikhel Hospital, co je klinické pracoviště a hlavní partner Kathmandu University School of Medical Sciences.

Tato instituce připravila pro zástupce Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU program, jehož cílem bylo prezentovat místní systém vzdělání zdravotních sester a rozvinout další spolupráci mezi fakultami. První den se setkali s vedením fakulty a vedením nemocnice Dhulikhel Hospital, kterou jim pak hostitelé velmi detailně představili. Druhý den následovala prohlídka místního Simulačního centra a poté setkání se studenty, kteří jej navštěvují. „V tento den se z naší strany konala výuka zaměřená na benefity a možnosti simulační výuky. Této výuky se účastnily studentky třetího ročníku oboru Všeobecná sestra. Další den bylo setkání s členy katedry ošetřovatelství, kteří si navzájem představili koncepce oboru Ošetřovatelství v obou zemích i systém vzdělávání. Tato diskuse přinesla možnost komparace vzdělání v obou zemích,“ upřesnil zástupce ředitelky UOP Mgr. František Dolák, Ph.D.

Přínosem této mobility bylo zhodnocení připravenosti pracoviště pro odborné stáže našich studentů a upřesnění požadavků, jaké odborné znalosti a dovednosti by se přijíždějící studenti měli na jednotlivých odděleních nemocnice naučit nebo si je procvičit. Ing. Jana Ředinová z Kanceláře pro zahraniční vztahy ZSF JU upřesnila, že první memorandum o spolupráci mezi oběma fakultami bylo podepsáno v roce 2015 a poté ZSF JU do Dhulikhel Hospital vyslala každým rokem dva až tři studenty Ošetřovatelství. V roce 2018 byla spolupráce rozšířena ještě o Fyzioterapii, v současné době tedy za běžných okolností vyjíždějí do Nepálu obvykle dva studenti Ošetřovatelství a dva studenti Fyzioterapie ročně.