Poděkování z Biskupského gymnázia za workshop první pomoci, který zorganizovali naši studenti

Poděkování z Biskupského gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích, které přišlo na naši fakultu, se týká školení první pomoci určeného pro studenty prvních ročníků této školy. Každoročně ho již řadu let organizují naši studenti v rámci cyklisticko-turistického kurzu gymnazistů v Nové Peci u Lipenského jezera. Začátkem září ho připravilo 22 studentů ZSF JU z různých oborů a ročníků (budoucí zdravotničtí záchranáři, všeobecné sestry a pediatrické sestry). Odpoledne 5. září nachystali v terénu celkem 10 stanovišť na téma kardiopulmonální resuscitace, krvácení, termická poranění, interní stavy a dopravní nehoda.

Biskupské gymnázium toto školení vnímá jako významnou pomoc a obohacení. Jeho pedagogové oceňují, že lektory jsou naši studenti, kteří mají ke gymnazistům svým věkem blízko a mohou jim díky tomu předat informace i dovednosti snáz než jejich obvyklí vyučující. „Za dobu, co se Zdravotně sociální fakultou spolupracujeme, pořádaly kurz první pomoci už generace studentů Vaší fakulty. Chci zdůraznit, že úroveň a kvalita kurzu zůstávají napříč lety konstantě vysoké. Jako vyučující ho samozřejmě považuji za velmi přínosný – a i podle samotných studentů našeho gymnázia byl workshop skvělý. Pokud jsou studenti Zdravotně sociální fakulty schopni pojmout tak extrémně důležité téma, jako je první pomoc, takovou formou, která je nejen informačně a prakticky hutná, ale je navíc hodnocena účastníky workshopu jako přínosná, je to za mě jako učitele úžasný výsledek. Zvlášť od studentů nepedagogicky zaměřeného univerzitního oboru,“ napsal pedagog Mgr. Filip Volf, který poděkoval všem našim studentům za vysoké nasazení ve svém volné čase. „Myslím, že neexistuje lepší reklama pro univerzitu než nadšené ohlasy na aktivitu jejích studentů,“ dodal.

Jedná se už o tradiční akci, na jejímž počátku stála spolupráce mezi Biskupským gymnáziem a jeho někdejším studentem, poté absolventem naší fakulty Radimem Baxou. Kontakt zůstává stále živý díky iniciativě PhDr. Věry Staskové, Ph.D., z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče. Letos byla hlavní organizátorkou této náročné akce Mgr. Marie Rásochová, studentka Zdravotnického záchranářství. V chatovém táboře nedaleko Nové Pece na břehu Lipna se gymnazisté vystřídali na těchto místech, kde naši studenti vyžadovali jejich akčnost a pohotovost:

Na stanovišti KPR si nejen vyzkoušeli samotnou resuscitaci, ale i samotné volání na ZZS. Aby působilo co nejvíc reálně, jeden student ZSF byl schovaný a mluvil se studenty BiGy přes mobilní telefon jako dispečer zdravotnického operačního střediska, aniž by ho oni viděli.

Na stanovišti krvácení si gymnazisté zkusili ošetřit lehké, ale i masivní krvácení. Zde si naši studenti připravili scénku napadení šelmou, kdy zraněný masivně krvácel nejen z krku, ale i z dolní končetiny.

Stanoviště termických poranění se zabývalo kompletní problematikou od úžehu přes lehké až po těžké popáleniny. „I když nás celý den doprovázelo krásné slunečné počasí, tak si zde studenti vyzkoušeli, jak ošetřit člověka, který je podchlazený a má omrzliny,“ upřesnila Marie Rásochová.

Na stanovišti interních stavů probrali účastníci nezávažnější interní stavy, při kterých jde o minuty a jde pacientovi o život. Studenti se dozvěděli o problematice cévní mozkové příhody, infarktu myokardu, komplikacích diabetu melitu zejména hypoglykémie a v neposlední řadě se dozvěděli o těžké alergické reakci anafylaktického šoku.

Poslední stanoviště bylo zaměřené na problematiku dopravní nehody. „Jejím cílem nebylo jen ošetření většího počtu raněných, ale hlavně to, aby studenti mysleli na vlastní bezpečí, protože jejich zdraví a život je to nejcennější,“ dodala naše studentka.

Gymnázium o akci zveřejnilo článek, kde je i společná fotka našich i jejich studentů ZDE: