Poznatky z cvičení, které prověřilo stavbu mobilní protipovodňové stěny, se budou studentům hodit do výuky

Studenti prvního ročníku bakalářského studijního programu Ochrana obyvatelstva se zaměřením na CBRNE se v úterý 18. října v rámci předmětu Krizové řízení zúčastnili Cvičení MPB, jehož obsahem byla stavba mobilní protipovodňové bariéry. Ta chrání před velkou vodou Jiráskovo nábřeží mezi Dlouhým a Novým mostem v Českých Budějovicích. Smyslem cvičení je zdokonalení praktických dovedností členů skupin při stavění této její části, zjištění časové náročnosti její dopravy včetně montáže a procvičení spolupráce složek IZS.

Pro studenty to byla užitečná zkušenost, protože si přímo na místě osvojili praktické zkušenosti při stavbě mobilních protipovodňových bariér, které pak využijí v následujícím studiu např. při ochraně obyvatelstva nebo v rámci povodňového havarijního plánování. „Vidět stavbu protipovodňových barier v reálu je pro studenty vždy mnohem přínosnější, nežli se o ní učit pouze teoreticky. Studenti byli seznámeni s důvody, proč je v uvedené oblasti budována protipovodňová ochrana, udělali si představu o časové náročnosti stavby a jejím logistickém zabezpečení,“ vysvětlil Ing. Libor Líbal z Ústavu radiologie, toxikologie a ochrany obyvatelstva ZSF JU, který studenty doprovázel.

Cílem akce je vždy jednou za tři roky otestování všech částí této bariéry i procesu její stavby. Na montáži kilometr dlouhé stěny se podíleli zaměstnanci magistrátu i členové jednotek sboru dobrovolných hasičů z obcí Čejkovice, Srubec, Dobrá Voda, Rudolfov, Litvínovice, Staré Hodějovice, Nové Homole a Jankov. Do výstavby se zapojil Hasičský záchranný sbor, Policie ČR, městští strážníci a celní úřad. Celá protipovodňová stěna je dlouhá dva kilometry a během cvičení se pokaždé postaví její polovina.